Mies kiristi minulta rahaa sähköpostiviesteillä.
Viestit ovat poliisilla. Niitä tuli jatkuvasti myös hänen kännykästään. Kun en maksanut, toteutti uhkauksensa.
Minkälainen tuomio voi odottaa tätä rikollista?
Onko tietoa?
Viestit ovat poliisilla. Niitä tuli jatkuvasti myös hänen kännykästään. Kun en maksanut, toteutti uhkauksensa.
Minkälainen tuomio voi odottaa tätä rikollista?
Onko tietoa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tai siis hänen kannaltaan parhaassa tapauksessa voi olla, että saa sinulta korvauksia muutaman tonnin.
Kun kiristyksen rikostunnusmerkistö täyttyy, miten minä voisin joutua maksamaan henkilölle, joka kiristi minulta rahaa.
Elämme Suomessa. Jos tämä olisi oikeusvaltio niin mitään pelkoa ei olisi. Joskus täällä vaan käy kuitenkin niin, että syytön osapuoli saattaa joutua maksumieheksi jopa kymmenille tuhansille euroille.
Ihan riippuu sitten asianajan verkostoista yms., että käykö noin.
Mitäpä tuomiota siitä tulisi, jos ei rikosta ole tapahtut. Sallittuahan on, jos ´kiristäjällä´on laillinen oikeus saatavaansa.
Hän kiristi minulta rahaa, jotta ei jättäisi perusteettomia rikosilmoituksia minusta poliisille.
Nyt kun poliisi on todennut, että en ole syyllistynyt mihinkään rikokseen, aiomme vaatia hänelle rangaistusta kiristyksestä.
Hän vaati 800e, jos ei pilaisi nimeäni. Kaikki hänen vaatimuksensa ovat paperilla.