se että vähäinenkin valo häikäisee silmiä. Silmät on usein punaiset ja vähän kirvelevätkin välillä. Tätä häikäisyä on ollut aikaisemminkin mutta se vaan pahenee. Kuivien silmien tipatkaan ei auta kuin ehkä hetkeksi. Olen ollut silmälääkärin tutkittavana ja mitään vikaa ei silmistä löytynyt. Lääkäri ei myöskään maininnut mitään kuivista silmistä, mutta itsestäni ne tuntuvat kuivilta. Voiko olla jotain neurologista vikaa? Olen ihan tuskastunut tähän.
Apua
mistä johtuu
193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minkä ikäinen olet? Keski-iän kynnyksellä häikäistyminen tuntui minuakin vaivaavan vuosi vuodelta enemmän. Oletko huomannut myös hämäränäön heikkenemistä? Tyypillisiä kaihin oireita, mutta olen juuri käynyt silmälääkärillä, vikaa ei löytynyt.
Olen myös miettinyt, onko otsonikerroksen ohentuminen oikeasti lisännyt auringon kirkkauttua. Tai ultraviolettisäteilyähän se lisää, vahingollista silmille?