Olis aika tehdä aveeni jakopääremppa. Ajattelin vaihtaa jakopäänremmin, kiristys/ohjausrullat, laturin remmin, ohj. tehostimen hihnan ja vesipumpun. Kuulostaako järkevältä, mitä muuta kannattaisi samalla vaihtaa?? ja mitä noista ei ??
Jakopääremppa
ksdkfjkojk
7896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
eLi kysessä on -00 D4D ilmastoinnilla. Kannattaako myösilmastoinnin hihna vaihtaa samalla??
Ehken ruiskutussuuttimien paluuletkut alkas olla vaihdettavissa. Hihnan kunnon näkee irroittamalla ja taivuttaen näkyy pykimät jos vaihto tarvetta.
Vie suosiolla jonnekkin diesel korjaamoon se, säästät hermosi...
asiattomaksi. No pointtihan oli se, ettei itse kannata tehdä, mitä en ole harkinnutkaan, vaikka niin annoin ehkä ymmärtää. Lähinnä kiinnostaa se, että mitä osia jakopäärempan yhteydessä kannattaa vaihtaa. Pyörittääkö jakopään remmi vesipumppua? Onko ohajustehostimen hihna samalla nätti vaihtaa? Miten osaan esim. motonetistä tilata oikeat käytöremmit, kun tuntuvat niin hankalia olevan? Viitsiskö joku luetella oikeat remmit tms. ?
Pahoittelen mielipahaa, jos lienen tuottanut. Mutta kysäseppäs täältä
http://www.fintoys.net/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?board=vieraat
Enpäs ole kuullut vielä moisesta huoltokohteesta, mutta tuntui googlella olevan vaihtotavaraa mm. VAG.ssä. Mitenkä tuon paluuletkujen vaihtotarpeeen huomaa Toyotassa?
...jakohihnan huoltoon?
Vaikk en diesel-moottorista paljoa tiedäkään, eivät mitkät paluuletkut pyöri jakopään hihnalla.....
PS. Toyotan omaan huoltoa käyttämällä tarvitsee vaihtaa vain vaihdon tarpeessa olevat osat..... esim. kiristinpyörä kestää 2-3 vaihtoväliä.....
eikös tämä palsta ollut juuri mielenkiintoinen siitä, kun juttu lähtee rönsyilemään..
Mutta alkuperäiselle kysyjälle kuten Kölli kommentoikin, eli kun viet vastuulliseen Toyota huoltoon, niin siellä vaihdetaan:
jakohihna ja ohjaimet (2kpl)
käyttöhihnat (2 kpl)
kiristin tarvittaessa
vesipumppu tarvittaessa
kampi-ja nokka-akselin stefat tarvittaessa
Omassani on vaihdettu kiristin joka kerralla, mutta stefat ja vesipumppu ovat alkuperäiset. Hihnanvaihtovälinä pidän nykyään 120 tkm ja seuraava vaihto on 450 tkm:in kohdalla (nyt vajaa 360 tkm).