Syyskuu São Miguelilla

Syksyn katsotaan virallisesti alkavan Azoreilla syyspäiväntasauksesta 23.9., jolloin aurinko siirtyy taivaan pohjoiselta puoliskolta eteläiselle. Aurinko Azoreiden horisonteissa nousee silloin kahtakymmentä minuuttia vaille aamukahdeksan ja laskee saman verran yli iltakahdeksan.

Lasku syksyyn on pehmeä, niin että sitä tuskin huomaa. Päivän keskimääräiset maksimit (24,7 ºC) ja yön keskimääräiset minimit (17,8 ºC) putoavat näet vain vajaan asteen elokuun lukemista. Keskimääräisissä sademäärissä (86,4 mm) ero elo- ja syyskuun välillä on enemmän kuin kaksinkertainen syyskuun hyväksi, mutta parina viime vuotena tilastollisesta ero ei ole toteutunut. Viime syksynä kesää jatkui aina marraskuun ensimmäiselle viikolle saakka. Sadepäiviä (sataa 0,1 mm tai enemmän) syyskuussa on keskimäärin 16. Merivesi on lämpimimmillään, 24 ºC:ssa. UV-indeksi vaihtelee, mutta nousee vielä haarukkaan 6-10. Uimarantakausi (=valvonta) loppuu viimeistään syyskuun lopussa

Seuraavassa ennakkotietoja syyskuun tapahtumista. Päivitykset kotisivuillani osastossa Minun Azorini/Azorit/Tapahtumia

Portas do Marin satamakeskus, Pavilhão do Mar. Exposição Leonardo da Vinci, O Génio. Näyttely Leonardo da Vinci - nero syyskuun loppuun saakka. Portas doi Marissa on ravintoloita, baareja ja kahviloita. Ohjelmaa ja tapahtumia iltaisin ja viikonloppuisin. http://www.craveirodesign.com/portas do mar.pdf

I Festival Gastronómico da Lagoa jatkuu. Ravintolatapahtuma, joka kestää syyskuun puoleenväliin saakka ja johon osallistuu 13 ravintolaa, “A Lota”, a “Traineira”, o “Borda d’Água”, o “José do Rego”, o “Mandarina”, o “Montemira”, o “Alambique”, o “Carlos”, o “Forno”, o “Ondas do Mar”, o “Rabaça”, o “Paraíso do Milénio” ou o Villa Chianti. Tapahtumaan osallistuvien ravintoloiden osoitetiedot löytyvät tästä linkistä: http://cm-lagoa.azoresdigital.pt/default.aspx?module=ArtigoDisplay&ID=197 . Lagoaan pääse Ponta Delgadan keskustasta bussilla useita kertoja päivässä. Viimeinen bussi Lagoasta Ponta Delgadaan lähtee klo 22.00. Taksi Ponta Delgada - Lagoa maksaa 8-10 e (matkaa noin 12 km). Lagoan ravintolatarjonta on tervetullutta vaihtelua Ponta Delgadan ravintola-antiin.

4.-6.9. Angra do Heroismo. Ilha Terceira. 10º Festival do Angrarock. 10. Angrarock festivaali Angra do Heroismossa Terceiran saarella. Festivaaleilla esiintyvät mm. seuraavat bändit: Da Weasel ja The Temple (Portugali), Die Happy (Saksa), Charon (Suomi) ja Dismal (Espanja).

5.9. klo 21.30. Teatro Micaelense. Musiikkispektaakkeli teatterin kunnostamisen ja uudelleen avaamisen 5-vuotispäivän kunniaksi.

10.9. klo 21.30. Teatro Micaelense. Recital de Piano. Piotr Anderzewsky. Piotr Anderzewskyn pianokonsertti. Piotr Anderzewsky on puolalaissyntyinen eri puolilla maailmaa mainetta niittänyt pianisti, jolla on koti sekä Pariisissa että Lissabonissa.

11.9. klo 8-19. Eleições da Assembleia Nacional. Parlamenttivaalit.

12.9. klo 20.30. Coreto da Ribeira Grance. Ribeira Grande. Puhallinorkesteri Santíssimo Salvador do Mundon konsertti Ribeira Granden soittolavalla (coreto). Konserttiin on vapaa pääsy.

13.9. klo 22.00? Campo de São Francisco. Ponta Delgada. São Franciscon aukio (Praça 5 de Outubro). Noites de Verão. Ohjelmallisten kesäiltojen päätöstapahtuma, joka huipentuu ilotulitukseen.

12.-13.9. Ponta Delgada. "Açores Big Game Invitational". Portugalin Big Game Fishing -mestaruuden osakilpailu. Kilpailijoiden lähtöä ja paluuta voi seurata venesatamassa (Marina Teive de Pêro).

14.9. Koulutyö alkaa. Meninas para escola, Amaryllis belladonna, kukkii.

15.9. Kausialennusmyynnit päättyvät.

18.9. klo 21.30. Teatro Micaelense. Concertos de Salão Nobre. Konserttisarja teatterin lämpiössä (2. kerros) jatkuu. Jousikvartetti com.Mozart soittaa Luigi Boccherinin, Carl Nielsenin, Arthur Footen ja Carl Reinecken sävellyksiä.

26.9. klo 21.30. Coliseu Micaelense. Carmina Burana. Saksalaisen säveltäjän Carl Orffin mestariteos, jonka esittää noin 80 muusikkoa käsittävä sinfoniaorkesteri Nova Orquestra Sinfónica de Lisboa johtajanaan Albertino Moreiro. Teos sai ensiesityksensä Frankfurtissa v. 1937.

26.9. 21.30. Teatro Micaelense. Companhia Nacional de Bailado, Portugalin kansallisbaletti Lissabonista esittää kolme modernia balettia: Strokes through the Tail (koreografia Marguerite Donlon), Fauno (Vasco Wellenkamp) ja Cantata (Mauro Bigonzetti)

Coliseu Micaelense sijaitsee Ponta Delgadassa Avenida Roberto Ivensin ja Rua Lisboan kulmassa. Teatro Micaelense on pari korttelia pohjoiseen Sol*Mar Avenida Centeristä (Ponta Delgadan ainoa pilvenpiirtäjä). Kummankin teatterin lippukassat ovat auki ennen esityksen alkamista.
Coliseu Micaelensen lippukassa (bilheteira) on avoinna ma-la klo 13-20, kuitenkin esityspäivinä klo 15-22.

Teatro Micaelensen lippukassan (bilheteira) aukioloajat ovat: ti-la klo 11.30-15.00 ja 16.00-20.00. Esityspäivinä kassa on avoinna klo 11.30-15.00 ja klo 18.00- 22.00.

1

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lfvldfbl

      tultiin vajaa viikko sitten ja täytyy sanoa että azorit on ihana!!! tuo vinci näyttely oli kiinnostava ja sisäänpääsymaksu vain 2,50€ avoinna joka päivä 16-23.nähtävyydet azoreilla upeita ja kukkaloisto parhaimmillaan!!
      muutenkin masseurin vinkeistä oli hyötyä matkalla..kiitoksia!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      171
      8441
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7590
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      160
      3662
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2785
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2050
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2046
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1751
    Aihe