Onko kokemuksia mp:n rattaiden tekemisestä/teettämisestä esim jollain vesileikkaussysteemillä tms.? Esim. enskan eturatas ovh 30 eur,luulis painavan noita levystä halvemmalla? Patarautaa,alumiinia,rosteria? Jarrulevyjä ilm nykyään väännetään tolla systeemillä,kokemuksia ei mutua kiitos !
rattaiden omavalmistus?
pekka
31219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Takaratas onnistunee esim laserilla. Materiaaliksi käy vaikka "patarauta" eli rakenne teräs, tai alumiini yms.
Eturattaat yleensä pintakarkaistua hiiliterästä tai muuta "patarautaa" kovempaa. Eturattaissa myös keskireiän "pooritus" johon tuskin laserin(kaan) tarkkuus riittää --> pitänee koneistaa.
Takarattaan keskireikään ( pultinreikiin) riittää laserin tarkkuus.
laserilla pääsee n.1/100mm:n tarkkuuteen 50mm halkaisijalla,mut empä minä tiedä että kuinka tarkka pooritus täytyy olla.Koneella tuntiveloitus n.100€/h.Eli tarviis tilata useita ennenkuin kannattaa..
Kyselin tätä samaa hommaa joku aikasitten tutulta metalli firmalta ja sain sellaisen vastauksen että jos esim. takarattaita teettäisin niin min. 50kpl ja hinta silloin kappaleelta 80mk joten totesin että liian kallis. jonka jälkeen samainen firma tosin osti muutamat rattaat mulle.
Eli ei kannata edes haaveilla. Mutta jos kiinnostaa niin ota yhteyttä niin voin selvittää että mitä tulisi maksamaan rattaiden teko tuossa firmassa. [email protected]