kannattaako ostaa? plussat ja miikat
tuleeko objektiivia mukana?
tuleeko objektiivia mukana?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Katselin tässä ammattisarjan järjestelmäkameraa, tuleekohan siinä objektiivi mukana? XD
Ensinnäkin kyseistä mallia ei mistään löydä uutena...
Käytettyjä runkoja voi löyty n.1300-1600€ hintaan..
Tuleeko se objektiivi mukana? No se selviää ihan hyvin varmasti myynti-ilmoituksesta, riippuu myyjästä?
Kaupoissa on nykyään 1D mark III hinta vaivaset 3800€ ilman objektiivia,
jos siis tarvitset 1D sarjan nopeutta.
Jos ei nopeudella ole niin väliä, mutta hyvä kuvanlaatu huonossakin valossa kuvatessa ilman salamaa, mahdollisuus kunnon laajakulmakuviin ja FullHD videokuvaus kiinnostavat, niin suosittelen EOS 5D MK II joka on halvempi kuin 1D sarjalaiset ja maksaa uutena ~2300€ ilman objektiivia.
MUTTA koska kysyt suomi24 palstalla kannattaako ostaa ammattilais kamera, niin ilmeisesti et ammattilainen ole ja näin ollen varmasti ihan EOS 450D/500D/40D/50D riittävät tarpeisiisi erittäin hyvin, niitä saa edullisesti vaikka objektiivinkin kanssa.
Hahaaa päivän paras vitsi!!
Ei tuo välttämättä ole olenkaan huono ostos harrastajallekkaan. Käyttöaikaa on todennäköisesti enemmän jäljellä, kuin halvimmissa uusissa ja kestävyys esimerkiksi luontokuvauksessa ihan jotain muuta kuin satasten tai jopa kymppien.