Kaksospoikani kastettiin Hannes Herbertiksi ja Hesse Hermanniksi (kirjailijan mukaan). Kotona on jo
Hetta Harlotta
Hurma Hennika
Horsma Hintriikka ja
Hilma Hunaja
nimiset isosiskot. Ovat innoissaan, kun perheeseen saatiin poikiakin. Ja me vanhemmat olemme ylpeitä lastemme persoonallisista nimistä :)
Hetta Harlotta
Hurma Hennika
Horsma Hintriikka ja
Hilma Hunaja
nimiset isosiskot. Ovat innoissaan, kun perheeseen saatiin poikiakin. Ja me vanhemmat olemme ylpeitä lastemme persoonallisista nimistä :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Harras ja Hyrkkö olis ollu kaksospojille paremmat nimet.
nekin. Ehkä seuraava poika on Hyrkkö Harras Huttula (sukunimemme).
tyttö, nimeksi on jo säädetty Hellä Hanukka.
olisi myös nätti nimi. Hilppa Hunelma, esimerkiksi. Ei tästä lastenteosta taida tulla ollenkaan loppua, kun on niin paljon kauniita nimiä lapsille annettavana. Tyttöjähän tässä perheessä on jo monta mutta saa lisääkin tulla. Varmaan ainakin Hellä ja Hilppa. Sitten olisi vielä nimi Helka, josta pidän suunnattomasti. Helkalle toiseksi nimeksi sopisi Haroliina, Karoliina H:lla :)
ELi siis kolme tylleröä tilauksessa. Pitää sanoa haikaralle, että tuo ensi kerralla kolmoset. Hellä Hanukka, Hilppa Hunelma ja Helka Haroliina vielä puuttuvat meidän mökistä. Pitää varmaan tehdä laajennus, jos meidän ukon kanssa liikaa innostutaan ;)