Linux on perässä kehityksestä

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=38644

"Perinteisestä kännykästä erottaa se, ettei laitteessa ainakaan alkuvaiheessa ole mms- eli multimediaviestien tukea."

Varmaan monia muitakin ominaisuuksia puuttuu... onhan se kuitenkin Linux-pohjainen.
8116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

""Perinteisestä kännykästä erottaa se, ettei laitteessa ainakaan alkuvaiheessa ole mms- eli multimediaviestien tukea."

Varmaan monia muitakin ominaisuuksia puuttuu... onhan se kuitenkin Linux-pohjainen. "

MMS-viestien tuen puute ei johdu linuxista. Tais Nokia ihan tahallaan rampauttaa taas yhtä linux-tuotetta, koska linux-kännyyn SAA MMS-tuen jos sen siihen haluaa laittaa! Nokia ei halunnut. Eli onko kyse samanlaisesta rampauttamisesta kuin tahallaan rampautettiin Xandros..(siis EeePC:n Xandros josta poistettiin ominaisuuksia ja siten rampautettiin se).

Äänestä

Maemosta en tiedä eikä paljon edes kiinnosta, Nokia ilmoittaa selvästi että pitäytyy Symbianissa enimmäkseen. Mutta Android tulee ja runttaa Microsoftin kapulaviritykset maanrakoon, hyvästi mobiili-windows.

Äänestä

"Perinteisestä kännykästä erottaa se, ettei laitteessa ainakaan alkuvaiheessa ole mms- eli multimediaviestien tukea."
Aikamoinen lausehirviö. Mikä on "perinteinen kännykkä"?
Minullakaan ei ole kännykässä mms-tukea, enkä sitä kaipaa ja minulla on juuri se "perinteinen" kännykkä, jolla vain soitetaan.

Äänestä
  • Mullakin ihan karvalakkikapula (ovat parhaita kaikista) jolla voi puhua ja tekstata. En ole koskaan käyttänyt MMS-viestejä muuta kuin kokeilumielessä.

    Äänestä

  • myöskin.. kirjoitti:

    Mullakin ihan karvalakkikapula (ovat parhaita kaikista) jolla voi puhua ja tekstata. En ole koskaan käyttänyt MMS-viestejä muuta kuin kokeilumielessä.

    Mulla toimii MMS-viestit mutta olen elämässäni kai lähettänyt peräti 2 sellaista.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Mulla toimii MMS-viestit mutta olen elämässäni kai lähettänyt peräti 2 sellaista.

    kaksi kertaa enemmän kuin minä. Mullapa onkin puhelimessa kamera. Tosin en ole käyttänyt sitä kertaakaan. Oli pakko ostaa kunnei sitä saanut poiskaan.

    Äänestä

Leväperäinen tavaramerkkikäytäntö rapauttaa myös muiden Linux-pohjaisten alustojen kuten Androidin maineen. Kuinka tyypillistä.

Äänestä

Ai ai, isot tekijät vain jäävät istumaan peukalo perseessä rampauttamaan tuotteitaan, jotta saisivat lähitulevaisuudessa myytyä niitä paremmin varustettuja mallejakin. iPhone-tyylistä heruttamista, joka ei nykypäivänä pitkälle kanna.

Pian joku kiinalainen Haier, Konka, ACER tai Lenovo iskee pöytään Linux-kännykän, josta ei olla keinotekoisesti leikattu mitään ominaisuuksia, avoin ja täysin yhteisön tuunattavissa. Mites sitten suu pannaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=38644

"Perinteisestä kännykästä erottaa se, ettei laitteessa ainakaan alkuvaiheessa ole mms- eli multimediaviestien tukea."

Varmaan monia muitakin ominaisuuksia puuttuu... onhan se kuitenkin Linux-pohjainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu