Muistaako kukaan lukijoista tälläistä tyttöstä? Tai tottakai muistaa, oli sentään tangokuningatar 93. Harvasta levystä voi sanoa, että tykkää kaikista lauluista, mutta Merjan eka levy oli tällainen. Radiosoittoa sai lähinnä Aamuyö. Harmi, ettei nykyään taida juuri keikkailla, eikä mediassakaan näy. Upea ääni, mukava likka.
Levytti myös pari "teknohtavaa" kappaletta 90-luvun puolivälissä Rama-nimellä engl. kielellä. Aikas erilaista kuin iskelmämatsku :) http://www.youtube.com/watch?v=qA_NrMh9Lsg
terv. fani vuosien takaa kaipaa.
Merja Raski
13
2197
Vastaukset
- kyllähän levy
saadaan hyvältä kuulostamaan, oli sitten laulaja kuka hyvänsä, eri asia sitten livenä. Kerran olen keikalla käynyt katsomassa ja pettymys oli, ei sitä piipitystä jaksanut kuunnella, liian heikkoääninen.
- fani vuosien takaa
Onko tosiaan näin??! Milloin keikka oli? Viime vuosina, vaiko silloin 90-luvulla?
Toisaalta, voidaanko "heikkoääninen piipittäjä" valita tangokuningattareksi?... - Anonyymi
Koitappas mennä laulamaan . Olispa kiva kuulla miltä kuka tahansa Sinä kuulostaisit levyllä.
Merja Raskilla on kerrassaan ihana ääni ja HÄN on kautta vuosien paras tangokuningatar ja yoinrn hyvä on Mira Kunnasluoto. Merjan ääni on niin kaunis, monipuolinen ja se aivan helisemässä kauniisti.
Mutta suruni on suuri kun ei ole enää julkisuudessa.
- fani edelleen
Merjalla on niin koskettavan kaunis ääni.
- kuningatar
On harvinaista, että lauluääni on sekä herkkä että vahva. Merjaa on tällaisella lahjalla siunattu. Parhaiten hänen kaunis äänensä pääsee oikeuksiinsa tangossa Talven ruusu.
- Annu.
Muistan hyvinkin. Erikoinen ja kauniin sävyinen ääni. Valitettavasti mieleen jäi vain tuo biisi Aamuyö, joka onkin sitten todella hyvä.
- Anonyymi
On muuten alunperin kreikkalainen kappale. Olen kuullut laulua sikäläisillä radiokanavilla.
- Anonyymi
Merja Raski istuu nykyään pikku räkälöissä. Alkoholisoitunut valitettavasti....
- Anonyymi
Voi onpa surullista kuulla 😥
- Anonyymi
On niitä harvoja naisia,jotka osaa laulaa,harmi jos elämä on mennyt raiteiltaan.
- Anonyymi
Googlailin vaan kuka lauloi Waldo – Feel So Good biisin vokaalit,
ja sehän oli Merja Raski!- Anonyymi
Kyllä, Merja on ollut Waldon taustalaulajana.
- Anonyymi
Hyvä biisi:
Anna tuulten puhaltaa:
"Anna tuulten puhaltaa
niiden mua kuljettaa,
aina uusiin unelmiin.
Anna tuulten puhaltaa,
tummat pilvet hajoittaa
yltä synkän taivaan"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722