kuulevia suosiva maailmassa ja yhteiskunnassa. Minulle ei anneta yhtä helposti työpaikka kuin kuulevalle, vaikka olenkin ahkerampi, huolellisempi ja pätevämpi. Olen turhautunut. Toivottavasti pian jään vaikka auton alle tai tapetuksi. En halua elää tässä epäreilussa maailmassa.
Turha elää
8
1182
Vastaukset
- sen takia
Ei työpaikan takia kannata tuolla tavalla ajatella. Nythän on lama ja työttömiä ja lomautettuja koko Suomi täynnä. Ei se välttämättä siis kuulosta riipu saako työtä vai ei.
Moni muukin asia ihmisiä nyt murehduttaa ja masentaa. Minua myös.
Yritetään jaksaa! :) - eräs vaan
joo mulla joskus sama tunne kuin sulla; kukaan ei tarjoa mulle töitä eikä ota mua huomioon, jos kysyn töitä, ja silloin haluisin vaan kuolla, mähän oon turha rasite näille ihmisille. mutta sitten seuraavana päivänä kaikki tuntuu taas mukavammalta, vaikkakaan töitä ei ole tarjottu, silti jollakin tavoin elämä hymyilee taas ja jaksan taas sinnistää eteenpäin tällä positiivisella ajatuksella: kyllä joskus töitä saan!
- Talvi tyttö
Hei!
Tuttu juttu mulle! Ajattele vähän! Mulla on astma,paha allergia ja ylituoksuherkkä.Itse asiassa olen kuuro nainen. Olen ollut sairaslomalla/työttömänä yli 2 v ajan vaikka olen vielä työpaikan kirjoilla.Mutten voinut palata sinne kun siellä on puupöly,liimaa yms. Olen käynyt 2 krt työkokeiluissa,muttei kelvannut mulle allergian takia.Mieheni on soitellut erilaisiin työpaikkoihin,muttei onnistunut: Syy on: Kuuro ja astma. Ei kukaan ottanut astmiikon ja kuuron henkilön.Ei ollut helppo mulle.En siedä niitä tuoksuvia,mikäli en pärjää...Ihme kyllä että olen sisukas ja taistelijatyyppi.Meillä on raha-vaikeuksia.Mieheni on kuuleva.Elämä kuuluu ylä-ja ala tie.. Joskus olen raivoissaan Varma vakuutusyhtiölle koska olen hakenut työkyvyyttöömyyseläkkeen,mutten saanut..Tullut 4 krt hylättyjä..Koska heidän mielestä että olen nuori ja hyväkuntoinen nainen.Täh..Mutta missä työ??? - WeijoLindroos
Talvi tyttö kirjoitti:
Hei!
Tuttu juttu mulle! Ajattele vähän! Mulla on astma,paha allergia ja ylituoksuherkkä.Itse asiassa olen kuuro nainen. Olen ollut sairaslomalla/työttömänä yli 2 v ajan vaikka olen vielä työpaikan kirjoilla.Mutten voinut palata sinne kun siellä on puupöly,liimaa yms. Olen käynyt 2 krt työkokeiluissa,muttei kelvannut mulle allergian takia.Mieheni on soitellut erilaisiin työpaikkoihin,muttei onnistunut: Syy on: Kuuro ja astma. Ei kukaan ottanut astmiikon ja kuuron henkilön.Ei ollut helppo mulle.En siedä niitä tuoksuvia,mikäli en pärjää...Ihme kyllä että olen sisukas ja taistelijatyyppi.Meillä on raha-vaikeuksia.Mieheni on kuuleva.Elämä kuuluu ylä-ja ala tie.. Joskus olen raivoissaan Varma vakuutusyhtiölle koska olen hakenut työkyvyyttöömyyseläkkeen,mutten saanut..Tullut 4 krt hylättyjä..Koska heidän mielestä että olen nuori ja hyväkuntoinen nainen.Täh..Mutta missä työ???Tässä sinulle uutta Elämän suuntaa:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Itse olen vain huonokuuloinen. Mutta kuulolaitteilla kuulen jonkin verran, ja tulen toimeen lähikeskustelussa. Vaimo välillä meinaa hermostua, kun "toi tollo ei mittää kuule!"
Tulin tälle palstalle sen tähden, että tahtoisin löytää Turun seudulta sellaisen henkilön, joka osaisi auttaa alkuun viittomakielen oppimisessa.
Se on seuraava vaihe.
Siunaten,
Weijo Lindroos
____________
- yksi miehistä
Sama täällä. En halua elää tässä maailmassa.Mietin pitkään miten päätän päiväni...
- viestin aloittaja
Työhakemuksia lähetetty, ei tullut edes haastattelukutsuja. Eikä näköjään vanha työnantaja ole kiinnostunut minusta. Kaikki vanhat työnantajat ovat kehunneet minua. Silti ilmeisesti ajattelevat kuuleva aina etusijalla, vaikka tuhlaa työaikaa esim. tupakointiin tai juoruiluun tai jopa lintsaamiseen :( Turha, että olen olemassa. Harkitsen itsemurhan suorittamista.
- Työttömyyden kokenut
Hae apua hätääsi. Keskusteluapua löytyy ja vertaistukeakin. Itsekin olen ollut välillä työtön ja saanut välillä pitempiaikaisia töitäkin. EI kannata luovuttaa. AIna on toivoa. Itsemurha on lopullinen, siitä ei ole paluuta.
- kuurovm2007
kyllä minäkin olen ollut monet kerrat masentunut, mutta koskaan en ole toivonut itselleni kuolemaa. en edes silloin, kun kuurouduin. yritin vain jaksaa elämässä eteenpäin vanhempien, ystävien, ja sisarusteni tukemana. jos sinä oikeasti haluaisit kuolla, et olisi täällä ruikuttamassa vaan jonkun kallion reunalla pomppaamassa alas. hae hoitoon masennuksesi kanssa, jos sinulla sellainen on, sen jälkeen elämä taas alkaa maistua paremmalta. työn ei pitäisi olla koko elämäsi vaan osa sinun elämääsi. jos sinulla ei ole mieleistäsi työpaikkaa, keksi jotain muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee693090Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."251950Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2721543Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.991515Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2601186Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki261078Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201054Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin791036En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711030- 981003