Canon

Minkaisen objetivin hankkisin Canon 500D digikameraan luonto ja lintukuvauksia varten ?
5313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

300, 400, tai 500 millisen teleen.

Äänestä

F/2.8 300mm on hyvä yleistyökalu lintukuvauksessa. IS, jos rahat riittävät.

Äänestä
  • Ajattelin tuollaista EF 70-300 F 4-5.8 IS USM olisi tuolla netissä hinta koteloineen 565 €uroa postikuluineen. Olisiko tuosta lintukuvauksiin miten ? Onko tietoa ?

    Äänestä

  • Toki rahat kirjoitti:

    Ajattelin tuollaista EF 70-300 F 4-5.8 IS USM olisi tuolla netissä hinta koteloineen 565 €uroa postikuluineen. Olisiko tuosta lintukuvauksiin miten ? Onko tietoa ?

    Noilla zoomeilla ei ole mitään käyttöarvoa lintukuvauksessa. Valovoima on surkea eikä tähdo nopeuskaan riittää. Tuo on tosin USM, että ei kaikkein huonoin vaihtoehto.

    Käytännössä kiinteä kolmisatanen on se peruslasi, jolla voi oikeasti aloittaa. Valovoima on tärkeäpi kuin vakaaja. Canonin omassa vakaajasta voi kytkeä toisen akselin pois, joten sitä voi käyttää rajoitetusti myös lintukuvauksessa muutenkin, kuin vain tolpan nokassa seisovia lokkeja kuvatessa.

    Valovoiman jälkeen seuraavaksi tärkein on tarkennusmoottorin nopeus ja kenties mahdollisuus kytkeä se vain jollekkin alueelle. Kavereilla on ollut ongelmia noiden objektiivien kanssa ja aika moni on täytynyt säätää huollossa kohdalleen. Säädön jälkeen toimivat virheettä.

    Äänestä

  • Toki rahat kirjoitti:

    Ajattelin tuollaista EF 70-300 F 4-5.8 IS USM olisi tuolla netissä hinta koteloineen 565 €uroa postikuluineen. Olisiko tuosta lintukuvauksiin miten ? Onko tietoa ?

    Tuollaisia zoomeja ei kannata ostaa ellei saa korkeintaan satasella. Välttää keskikesällä lintukuvauksiin kun aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta ja korkealta. Elokuusta seuraavaan vappuun voi pitää kaapissa. Linnut ei jaksa poseerata niin kauan että valottelet tuollaisella pimiöllä sekunnin-pari jalustaa käyttäen. Täytettyjen lintujen kuvaamiseen museossa ihan ok vehje.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


öbjektiivi kirjoitti:

Minkaisen objetivin hankkisin Canon 500D digikameraan luonto ja lintukuvauksia varten ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu