Onko Snow Leopard huomattavasti raskaampi kuin edellinen Leopard, vai mistä johtuu, että EyeTV nykii koko ruutu tilassa Snow Leopardissa, kun taas edellisessä Leopardissa nykimistä ei esiintynyt ollenkaan? Korjaantuko tämä päivityksellä, vai kannattako palata vanhaan Leopardiin?
Nykimistä esiintyy myös Expose:ssa, "kaikki ikkunat" tilassa. Vanhassa Leopardissa se on toiminut tosi nopeasti ja sulavasti, tässä ikkunat jotenkin "hyppivät" paikalleen.
Vai onko kone liian hidas Snow Leopardille? 1.66 GHz Intel Core Duo & 2Gt SDRAM
Snow Leopard raskaampi?
8
562
Vastaukset
..mutta vastahan se julkaistiin. Yleensä kannattaa odottaa ensimmäisiä päivityksiä ennen kuin ottaa uutta käyttöjärjestelmää käyttöön eikä heti samana päivänä laittaa. Eli kato miten toimii 10.6.1 päivitysten jälkeen miten tykittää.
- selvästi kevyempi
PPC-koodi pudotettu pois ja muutenkin sama edellisestä versiosta tuttu käyttöliittymä rakennettu uudella koodilla kevyemmäksi.
Kyllä tuonkin koneen pitäisi sitä pyörittää ihan ok.
Ehkä korjaukset tosiaan tuo jelppiä. - Mäkkitupalainen
Mikä versio EyeTVstä? Se mainitaan tuolla:
http://support.apple.com/kb/HT3258?viewlocale=fi_FI- mummuuu
Versio on 3.1.2 eli tietääkseni uusin?
- 1stMacFinn
Ainakaan omassa MBP:ssä SL on selvästi rivakampi kuin 10.5.
Illalla asennan 1.66 Mac miniin enkä kyllä usko senkään hidastuvan paremmin optimoidusta käyttiksestä.- 1stMacFinn
Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.
- Homppumomppu
1stMacFinn kirjoitti:
Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.
Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.
- Snow Leopard monella
Homppumomppu kirjoitti:
Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.
ArsTechnicassakin oli testattu samalla koneella Windows ja Mac selainten suorituskykyä. Testissä ohjelmia ajettiin XP:llä ja Snow Leopardilla. Snow Leopardissa ajettu Safari oli testin ylivoimaisesti nopein selain.
Saman olen huomannut itsekin ja väittäisin että etenkin kun Snow Leopardin ominaisuuksia hyödyntäviä ohjelmia alkaa tulla markkinoille, ohjelmat tulevat pyörimään entistä nopeammin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1633518Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem482586Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332564Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k142379Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️232223Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien831952Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91898Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561813Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31633Nyt trollataan ainoastaan maahanmuutosta!
Unohdetaan hallituksen leikkaukset ja Perussuomalaisten valheet ja nostetaan Perussuomalaiset uudelleen suureksi 💪711532