Snow Leopard raskaampi?

mummuuu

Onko Snow Leopard huomattavasti raskaampi kuin edellinen Leopard, vai mistä johtuu, että EyeTV nykii koko ruutu tilassa Snow Leopardissa, kun taas edellisessä Leopardissa nykimistä ei esiintynyt ollenkaan? Korjaantuko tämä päivityksellä, vai kannattako palata vanhaan Leopardiin?

Nykimistä esiintyy myös Expose:ssa, "kaikki ikkunat" tilassa. Vanhassa Leopardissa se on toiminut tosi nopeasti ja sulavasti, tässä ikkunat jotenkin "hyppivät" paikalleen.

Vai onko kone liian hidas Snow Leopardille? 1.66 GHz Intel Core Duo & 2Gt SDRAM

8

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..mutta vastahan se julkaistiin. Yleensä kannattaa odottaa ensimmäisiä päivityksiä ennen kuin ottaa uutta käyttöjärjestelmää käyttöön eikä heti samana päivänä laittaa. Eli kato miten toimii 10.6.1 päivitysten jälkeen miten tykittää.

    • selvästi kevyempi

      PPC-koodi pudotettu pois ja muutenkin sama edellisestä versiosta tuttu käyttöliittymä rakennettu uudella koodilla kevyemmäksi.
      Kyllä tuonkin koneen pitäisi sitä pyörittää ihan ok.
      Ehkä korjaukset tosiaan tuo jelppiä.

    • Mäkkitupalainen
      • mummuuu

        Versio on 3.1.2 eli tietääkseni uusin?


    • 1stMacFinn

      Ainakaan omassa MBP:ssä SL on selvästi rivakampi kuin 10.5.

      Illalla asennan 1.66 Mac miniin enkä kyllä usko senkään hidastuvan paremmin optimoidusta käyttiksestä.

      • 1stMacFinn

        Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.


      • Homppumomppu
        1stMacFinn kirjoitti:

        Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.

        Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.


      • Snow Leopard monella
        Homppumomppu kirjoitti:

        Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.

        ArsTechnicassakin oli testattu samalla koneella Windows ja Mac selainten suorituskykyä. Testissä ohjelmia ajettiin XP:llä ja Snow Leopardilla. Snow Leopardissa ajettu Safari oli testin ylivoimaisesti nopein selain.

        Saman olen huomannut itsekin ja väittäisin että etenkin kun Snow Leopardin ominaisuuksia hyödyntäviä ohjelmia alkaa tulla markkinoille, ohjelmat tulevat pyörimään entistä nopeammin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      136
      3221
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      62
      2831
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      36
      2229
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      104
      2131
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      131
      2002
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1971
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1272
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1055
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1004
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      920
    Aihe