Snow Leopard raskaampi?

mummuuu

Onko Snow Leopard huomattavasti raskaampi kuin edellinen Leopard, vai mistä johtuu, että EyeTV nykii koko ruutu tilassa Snow Leopardissa, kun taas edellisessä Leopardissa nykimistä ei esiintynyt ollenkaan? Korjaantuko tämä päivityksellä, vai kannattako palata vanhaan Leopardiin?

Nykimistä esiintyy myös Expose:ssa, "kaikki ikkunat" tilassa. Vanhassa Leopardissa se on toiminut tosi nopeasti ja sulavasti, tässä ikkunat jotenkin "hyppivät" paikalleen.

Vai onko kone liian hidas Snow Leopardille? 1.66 GHz Intel Core Duo & 2Gt SDRAM

8

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..mutta vastahan se julkaistiin. Yleensä kannattaa odottaa ensimmäisiä päivityksiä ennen kuin ottaa uutta käyttöjärjestelmää käyttöön eikä heti samana päivänä laittaa. Eli kato miten toimii 10.6.1 päivitysten jälkeen miten tykittää.

    • selvästi kevyempi

      PPC-koodi pudotettu pois ja muutenkin sama edellisestä versiosta tuttu käyttöliittymä rakennettu uudella koodilla kevyemmäksi.
      Kyllä tuonkin koneen pitäisi sitä pyörittää ihan ok.
      Ehkä korjaukset tosiaan tuo jelppiä.

    • Mäkkitupalainen
      • mummuuu

        Versio on 3.1.2 eli tietääkseni uusin?


    • 1stMacFinn

      Ainakaan omassa MBP:ssä SL on selvästi rivakampi kuin 10.5.

      Illalla asennan 1.66 Mac miniin enkä kyllä usko senkään hidastuvan paremmin optimoidusta käyttiksestä.

      • 1stMacFinn

        Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.


      • Homppumomppu
        1stMacFinn kirjoitti:

        Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.

        Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.


      • Snow Leopard monella
        Homppumomppu kirjoitti:

        Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.

        ArsTechnicassakin oli testattu samalla koneella Windows ja Mac selainten suorituskykyä. Testissä ohjelmia ajettiin XP:llä ja Snow Leopardilla. Snow Leopardissa ajettu Safari oli testin ylivoimaisesti nopein selain.

        Saman olen huomannut itsekin ja väittäisin että etenkin kun Snow Leopardin ominaisuuksia hyödyntäviä ohjelmia alkaa tulla markkinoille, ohjelmat tulevat pyörimään entistä nopeammin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      424
      7344
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6126
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5602
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4339
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      22
      4253
    6. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      74
      4086
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3568
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      107
      3553
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      77
      3493
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      21
      3474
    Aihe