Onko Snow Leopard huomattavasti raskaampi kuin edellinen Leopard, vai mistä johtuu, että EyeTV nykii koko ruutu tilassa Snow Leopardissa, kun taas edellisessä Leopardissa nykimistä ei esiintynyt ollenkaan? Korjaantuko tämä päivityksellä, vai kannattako palata vanhaan Leopardiin?
Nykimistä esiintyy myös Expose:ssa, "kaikki ikkunat" tilassa. Vanhassa Leopardissa se on toiminut tosi nopeasti ja sulavasti, tässä ikkunat jotenkin "hyppivät" paikalleen.
Vai onko kone liian hidas Snow Leopardille? 1.66 GHz Intel Core Duo & 2Gt SDRAM
Snow Leopard raskaampi?
8
632
Vastaukset
..mutta vastahan se julkaistiin. Yleensä kannattaa odottaa ensimmäisiä päivityksiä ennen kuin ottaa uutta käyttöjärjestelmää käyttöön eikä heti samana päivänä laittaa. Eli kato miten toimii 10.6.1 päivitysten jälkeen miten tykittää.
- selvästi kevyempi
PPC-koodi pudotettu pois ja muutenkin sama edellisestä versiosta tuttu käyttöliittymä rakennettu uudella koodilla kevyemmäksi.
Kyllä tuonkin koneen pitäisi sitä pyörittää ihan ok.
Ehkä korjaukset tosiaan tuo jelppiä. - Mäkkitupalainen
Mikä versio EyeTVstä? Se mainitaan tuolla:
http://support.apple.com/kb/HT3258?viewlocale=fi_FI- mummuuu
Versio on 3.1.2 eli tietääkseni uusin?
- 1stMacFinn
Ainakaan omassa MBP:ssä SL on selvästi rivakampi kuin 10.5.
Illalla asennan 1.66 Mac miniin enkä kyllä usko senkään hidastuvan paremmin optimoidusta käyttiksestä.- 1stMacFinn
Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.
- Homppumomppu
1stMacFinn kirjoitti:
Ok, minissä on SL eikä se ainakaan hidastunut. EyeTV 3.1.2 toimii oikein hyvin.
Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.
- Snow Leopard monella
Homppumomppu kirjoitti:
Hopussa monilla on myös hidastunus, mm Expose toimii Snow Leopardissa hitaammin kuin ennen.
ArsTechnicassakin oli testattu samalla koneella Windows ja Mac selainten suorituskykyä. Testissä ohjelmia ajettiin XP:llä ja Snow Leopardilla. Snow Leopardissa ajettu Safari oli testin ylivoimaisesti nopein selain.
Saman olen huomannut itsekin ja väittäisin että etenkin kun Snow Leopardin ominaisuuksia hyödyntäviä ohjelmia alkaa tulla markkinoille, ohjelmat tulevat pyörimään entistä nopeammin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03850- 433442
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv563177Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv343038- 163028
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452820- 442470
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h392381- 422235
- 451999