Ymmärtääkseni nyt en enää saa hankittua viisumia postin kautta, vaan pitää käyttää välikätenä jotain matkatoimistoa. Mistähän porukat on hankkineet viisumit täältä oulun seutuvilta?
Viisumin hankinta
5
984
Vastaukset
- Gilera1
jouduin menemään henkilökohtaisesti Kiinan suurlähetystöön,joka on Helsingin Kulosaaressa...
- iskias
Joko haet lahetystosta itse tai kaytat matkatoimistoa mika lienee halvempi oulusta kasin. matkatoimistot voi kylla kilpailuttaa.
- Markku 100
Kiinan viisumia ei voi enää hakea postitse vaan on itse mentävä konsulaattiin viemmään ja noutamaan. Voi myös käyttää palvelevaa viisumitoimistoa tähän joka hoitaa postituksen takaisin ja viisumin haun. Ainakin www.traveller.fi hoitaa Kiinan , Venäjän ja Mongolian viisumihakuja.
- asdfsdfty
Markku 100 kirjoitti:
Kiinan viisumia ei voi enää hakea postitse vaan on itse mentävä konsulaattiin viemmään ja noutamaan. Voi myös käyttää palvelevaa viisumitoimistoa tähän joka hoitaa postituksen takaisin ja viisumin haun. Ainakin www.traveller.fi hoitaa Kiinan , Venäjän ja Mongolian viisumihakuja.
Kertokaapas mitä eroa tässä on?
Hoitaa asia itse postittamalla tai antaa pienen matkatoimiston hoitaa asia...ei mene jakeluun.
Pelkkää rahastusta.
Eihän valmiiksi täytetyssä viisumihakemuksessa ole mitään tehtävää muuta kuin postittaa se passin ja valokuvan kanssa. Ja yleensä matkatoimistot käyttävät postipalvelua, joka hakee/vie postin...eli kuluja ei pitäisi olla paljon. 35e tuntuu ryöstöltä. - Pekingin_ankka
asdfsdfty kirjoitti:
Kertokaapas mitä eroa tässä on?
Hoitaa asia itse postittamalla tai antaa pienen matkatoimiston hoitaa asia...ei mene jakeluun.
Pelkkää rahastusta.
Eihän valmiiksi täytetyssä viisumihakemuksessa ole mitään tehtävää muuta kuin postittaa se passin ja valokuvan kanssa. Ja yleensä matkatoimistot käyttävät postipalvelua, joka hakee/vie postin...eli kuluja ei pitäisi olla paljon. 35e tuntuu ryöstöltä.Nyt lähetystön ei tarvitse taistella vaillinaisten hakemusten kanssa, kun matkatoimisto tarkastaa että kaikki on kunnossa. Näin ainakin minä ajattelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1173882SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763225Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.621816SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2181282Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171212Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee198966Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49755- 62696
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall18696Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6680