Mitä pitäis tehdä, kun pelkää boksereita? Mulla on kaksivuotias labbis, ja yksi päivä kun olin koirapuistossa, jonkun miehen bokseri tuli nuuskimaan sitä. No, koirat siinä tutki toisiaan hetken mutta samassa boksu puraisi labbistani kaulan sivulta/kyljestä. Verta vuoti, lähdimme saman tien kotiin. Puhdistin haavan, mutta jälki ei ollut kummoinen, pieni naarmu vain.
Miten voin päästä yli boksujen pelosta? Myös labbikseni pelkää boksereita, aina kun tulee ryppykuonoinen koira vastaan se vinkuu... =(
Pelokas
6
524
Vastaukset
- ........
joskus bokserit käyttäytyvät röyhkeästi nössömpiä yksilöitä kohtaan, vaistoavat
toisen pelon, arkuuden ja mielistelyn. Bokserithan ei yleensä itse mielistele muita koiria. Joskus huomasin kun meidän nuorta uros bokseria ärsytti suunnattomasti jos joku maailman kiltein kultsupoika kierähti nokan eteen alistuvasti pyörimään, Minä ainakin opin ennakoimaan nuo tilanteet, siinä voi tulla rähinää.
Bokserin omistajan täytyisi huolehtia ITSE ettei noita tilanteita pääse syntymään koirapuistossa, jos siellä nyt välttämättä haluaa käydä.- eikä se lähde....
Itse pelkään rotikoita varmasti hautaan asti. Enkä tiedä miksi. Todella hieno rotu oikeissa käsissä. Enkä ota siitä pelosta isompaa ongelmaa vaan väistän nätisti aina kun voin. Kaikkihan me täällä jotain pelätään, eikö?
- Koirakuiskuri
Ruttukasvoiset rodut usein kärsivät muiden koirien taholta väärintulkinnasta - ruttunaama vaikuttaa uhkaavalta joillekin koirille.
Nyt kun toiselle koirallesi vielä kävi noin puistossa (bokseri joka on noin arvaamaton saisi olla käymättä siellä), niin...
Ovatko koirasi narttuja vai uroksia, sen mukaan koeta etsiä vastakkaisesta sukupuolesta tunnetusti kilttiluonteinen bokseri ja tutustuta koirat toisen omistajan kanssa omaasi kannustaen ja itse mennen koirien väliin kyykkyyn ja taputtamalla/silittämällä bokseria ja samalla omallesi puhellen rauhoittavan kannustavasti, kuinka mukava koira se toinen koira on.
Jos sinulla on koiratuttavia esim. puistoilun kautta, saat vinkkiä siitä, missä on tunetusti mukava bokseri liikkeellä.
Pelkotilaan ja traumakokemukseen vastineeksi positiivista kokemusta. - 2 Sheppards
Tämä ei ainutlaatuinen tapaus boksujen kohdalla. Kouluttamattomat boksut ovat melko arvaamattomia. Ja kuolaaminen on toinen ongelma, ravistelevat "räkäänsä" muiden koirien päälle, usein koiranomistajatkin saavat osuutensa. Ei kovin mukavaa kun flenssuaallon takia pitäisi muutenkin välttää ihmis- ja eläinkosketuksia.
Mutta boksun omistajaa voi hyvin jatkossa pyytää pitämään bokserinsa kytkettynä, jos koira käyttäytyy agressiiivisesti. Voit myös antaa vinkin koirakoulusta.
Ja jos ei auta, kannattaa vastaavista tapauksista tehdä ilmoitus viranomaisille.
MJ- ASIAA!!
Ei terve mistä näitä kommentteja tulee??!! :DD
"Ja kuolaaminen on toinen ongelma, ravistelevat "räkäänsä" muiden koirien päälle, usein koiranomistajatkin saavat osuutensa."
Toivottavasti et oo tosissas...
- tittt
vaikka moni on sinulle varmasti sanonut tämän niin bokserit ovat yleensä todella ystävälläsiä mutta toki on aina noita tuollaisia tapauksia, mutta nyt sinuna etsisin lähistöltä oikeasti ystävällisen bokserin sillä niitä kyllä löytyy! :) ja totuttaisit koirasi siihen pikkuhiljaa, sillä muuten sinä ja koirasi kärsitte lopun elämänne tuollaisista peloista boksereita kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1187026Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1154802L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa624064TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133394Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6932134Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2431510- 661388
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581368Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j531316Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12992