Mulla on pitkäkarvainencollieneitokainen Lara. Harjaan ja kampaan sen joka päivä. Kesäisin teen myös huolellisen punkkisyynin.
Mutta siis, koira oksentelee joskus (vain joskus) pieniä karvapalloja, vaikka harjailen sitä huolellisesti. Missä on vika? Oksenteleeko teidän pitkäkarvaiset colliet karvapalloja?
Apua!!
3
255
Vastaukset
- collien omistaja
Miksi ihmeessä sinä harjaat ja kampaat joka päivä colliesi, siltähän lähtee pohjavilla kokonaan? Mulla on tosi tuuheaturkkinen Collie uros ja todellakin harjaan vain n. kerran kuukaudessa koiran, korvan taukset, kainalot ja sukukalleuksien tyvestä selvittelen takut hiukan useammin. Kuljen koirani kanssa paljon luonnossa, välillä se rypee onnellisena suossa, välillä makoilee hietikossa eikä turkki ole yhtään huonossa kunnossa, yllättävänkin hyvässä kunnossa.
- mimmie111
juu, ei collikkaa saa joka päivä harjailla. meilläkin harjaan poitsun n.3vko välein. :))
- koirasi turkin, se
alkaa ohentua, katkeilla, takkuuntua, jne. Sitten tulevat iho-ongelmat, kun turkki ei suojaa ihoa kuten sen kuuluisi.
Kannattaa ottaa vakuutus ell-kuluja varten, jos ei vielä ole, taatusti tulet tarvitsemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285764
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962579- 1342487
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv82079- 121353
- 621097
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101042- 51912
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815