Kultainennoutajaurokseni Suffeli kuoli tasan kahden vuoden ja neljän kuukauden ikäisenä.
Se hukkui ollessaan koirien uimarannalla kahden parhaan toverinsa, kultaisennoutajan Nekun ja tiibetinmastiffin ja pyreneittenkoiran sekoituksen Masin kanssa. Suffeli leikki usein etenkin Masin kanssa, eikä ongelmia ilmennyt. Masi ei ollut Suffelia paljoa isompi, ja siksi pidin täysin turvallisena myös yhdessä uintia.
Suffeli ei osannut uida kovin hyvin, joten pidin sitä varmuuden vuoksi pitkän narun päässä ja annoin mennä juuri niin syvälle, että tassut ylettyvät pohjaan.
No, panta sitten jotenkin lipesi kastuttuaan ja solahti pään läpi. Suffeli remusi innoissaan niin syvälle kuin uskalsi, eli mennä tyrskytti vesi korvissa saakka ja kuono ilmassa.
Masi innostui toverin tulosta niin että loikki Suffelin päälle painiottelun aloittaakseen, mutta jyräsikin raukan alleen.
Suffeli veti hätäännyksissään vettä henkeen, ajautui syvemmälle ja vajosi...
Suffelia ei löydetty koskaan...
Nykyään minulla on puolivuotias Hiutale-kultsi, jota käyn joskus uittamassa. En kuitenkaan ole koskaan päästänyt enkä aiokaan päästää Hiutaletta uimaan sille rannalle jonne Suffeli-kulta kuoli!!
Hirveä tuska...
kalinka::::
3
376
Vastaukset
- junse
Otan osaa! Voi ihanaa koiraparkaa :(:(:(
- junse
Tiedän että on tosi suuri suru kun menettää koiransa =(
- junse
Tosi kamalaa että koira hukkuu :( En ikinä antais itselleni anteeksi jos omani esim jäis auton alle tai hukkuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522105
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3321293Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941215- 1541123
- 68941
- 35938
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31879Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59828Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta24814Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46779