Hirveä tuska...

kalinka::::

Kultainennoutajaurokseni Suffeli kuoli tasan kahden vuoden ja neljän kuukauden ikäisenä.
Se hukkui ollessaan koirien uimarannalla kahden parhaan toverinsa, kultaisennoutajan Nekun ja tiibetinmastiffin ja pyreneittenkoiran sekoituksen Masin kanssa. Suffeli leikki usein etenkin Masin kanssa, eikä ongelmia ilmennyt. Masi ei ollut Suffelia paljoa isompi, ja siksi pidin täysin turvallisena myös yhdessä uintia.
Suffeli ei osannut uida kovin hyvin, joten pidin sitä varmuuden vuoksi pitkän narun päässä ja annoin mennä juuri niin syvälle, että tassut ylettyvät pohjaan.
No, panta sitten jotenkin lipesi kastuttuaan ja solahti pään läpi. Suffeli remusi innoissaan niin syvälle kuin uskalsi, eli mennä tyrskytti vesi korvissa saakka ja kuono ilmassa.
Masi innostui toverin tulosta niin että loikki Suffelin päälle painiottelun aloittaakseen, mutta jyräsikin raukan alleen.
Suffeli veti hätäännyksissään vettä henkeen, ajautui syvemmälle ja vajosi...
Suffelia ei löydetty koskaan...
Nykyään minulla on puolivuotias Hiutale-kultsi, jota käyn joskus uittamassa. En kuitenkaan ole koskaan päästänyt enkä aiokaan päästää Hiutaletta uimaan sille rannalle jonne Suffeli-kulta kuoli!!

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • junse

      Otan osaa! Voi ihanaa koiraparkaa :(:(:(

    • junse

      Tiedän että on tosi suuri suru kun menettää koiransa =(

    • junse

      Tosi kamalaa että koira hukkuu :( En ikinä antais itselleni anteeksi jos omani esim jäis auton alle tai hukkuisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5968
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      302
      4935
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2628
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      43
      2549
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1624
    6. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      68
      1513
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1363
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      116
      1327
    Aihe