Snorklaus Karonilla

Kaksi lapsiperhettä olisi lähdössä reissuun marraskuussa ja oltaisiin kiinnostuneita snorklausmahdollisuuksista Karon Beachilla tai sen läheisyydessä! Olen käynyt snorklaamassa Similan-saarilla, joka oli aivan loistava reissu! Reissu oli kuitenkin koko päivän kestävä juttu ja melko raskas, joten pieniä lapsia en sellaiselle retkelle kyllä veisi! Siksi kyselenkin, onko Karonilta helppo lähteä ns. nopeasti snorklailemaan esim. pitkähäntäveneillä tms.?? Kiitokset etukäteen asiallisista vastauksista!
3651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaihtakaa kohteenne (hotellinne sijainti) Karon Beachistä Kata Beachiin.
Kun hotellinne sijaitsee Kata Beachillä teidän ei tarvitse kuin kävellä rantaan ja voitte alkaa snorklailemaan. Kata Beachin pohjoinen osa soveltuu tähän hyvin. Eli se hotelli Katan pohjoiselta puoliskolta joilloin Karonkin on hyvä kuntoisimmille vain kävelymatkan päässä.

http://www.thaiwaysmagazine.com/phuket_map/phuket_map_island.html

http://www.thaiwaysmagazine.com/phuket_map/phuket_map_kata.html


Kata Beach on muutoinkin lapsiystävällisempi ja hienompi ranta kuin tuulinen Karon jossa voi sadekauden aikana (ei enää niinkään marraskuussa) olla myös todella petollisia pinnanalaisia virtauksia.
Huom. Similan-saarien snorklailumahdollisuuksiin ei Kataa voi tietenkään voi rinnastaa.
Katalta (tai Karonilta) jos pitkä matka Similanille hirvittää kannattaa kysellä snorkkelointiretkiä Phuketin etelä puolelle tai vaikkapa hieman kauemmas Phi Phi saarille.

Tsekkaile vaikkapa täältä lisää:
http://www.rayadivers.com/site/

Löytyy lähinnä sukellukseen keskittynyttä tietoa, mutta selventänee hieman kuvioita ja välimatkoja käsittääkseni järjestävät myös snorklailu reissuja.

Hyvää matkaa:-)

Äänestä
  • Kierrä KARON kaukaa jos et haluu nähdä limaisia hellervo tolloja irstailemassa nuorten viattomien nais raukkojen kanssa.

    Äänestä

  • KAIKILLE: kirjoitti:

    Kierrä KARON kaukaa jos et haluu nähdä limaisia hellervo tolloja irstailemassa nuorten viattomien nais raukkojen kanssa.

    Täytyykö ?. puuttua normaalien ihmisten asialliseen jutteluun.
    Karong beach hyvä paikka.

    Samoin Patong,Kata,Kamala jne...l

    Minä menen Patongille 18.s kerta ens kuussa ja taatusti nautin lomasta.
    Koskaan en oo nähny noita irstailevia ukkoja?.
    Missä lie majailevat?.

    ???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


???? kirjoitti:

Kaksi lapsiperhettä olisi lähdössä reissuun marraskuussa ja oltaisiin kiinnostuneita snorklausmahdollisuuksista Karon Beachilla tai sen läheisyydessä! Olen käynyt snorklaamassa Similan-saarilla, joka oli aivan loistava reissu! Reissu oli kuitenkin koko päivän kestävä juttu ja melko raskas, joten pieniä lapsia en sellaiselle retkelle kyllä veisi! Siksi kyselenkin, onko Karonilta helppo lähteä ns. nopeasti snorklailemaan esim. pitkähäntäveneillä tms.?? Kiitokset etukäteen asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu