Myydään 3 undulaattia ja häkki

SpionChick

Jouduin muuttamaan kaupunkiin opiskelujeni takia, eikä kyseisessä kerrostalossa saa pitää lemmikkejä. Nyt siis pikaista ja rakastavaa kotia kaipaa kolme undulaattia, kaksi naarasta ja yksi koiras!

Linnut:

Blueberry "Kamu"
Kaunis vaaleansininen koiras, noin kolmevuotias. Lintu on rengastettu. Luonteeltaan tämä lintu on kolmikosta kesyin, ja vapaana lennellessään tykkää tulla tervehtimään ja ihmettelemään mitä ihmiset tekevät.

Springtime "Mona"
Kirkkaan keltainen vihreilla kuvioilla, noin kolmevuotias naaras. Edellisen omistajan mukaan lintu oli myös rengastettu, mutta rengas on tippunut. Samasta pesueesta kuin "Kamu." Luonteeltaan lintu on hieman arempi kuin veljensä, mutta seuraa rohkeasti toisen linnun esimerkkiä ja tulee perässä tervehtimään. Viimeistään herkkupalan houkuttelemana!

Moonshine "Ansu"
2 vuotias naaras, joka jostain syystä viihtyy paremmin omissa oloissaan. Väritykseltään vihreänkeltainen. Lintu tykkää leikkiä häkissä olevilla virikkeillä ahkerammin kuin kaksi muuta, mutta onkin sitten luonteeltaan todella arka, eikä meinaa tulla käteen edes ruuan perässä. Aktiivinen säheltäjä.

Häkki: Mitoiltaan häkki on noin 50cm x 90cm x 75cm, siinä on paikat neljälle ruokintakulholle jotka kiinnitetään häkin ulkopuolelle, ja molemmissa päädyissä vielä luukut joihin saa kiinnitettyä vaikkapa lintujen "kylpyammeen." Pienten luukkujen lisäksi häkin keskellä on isohko luukku, jossa on kaksi osaa jotka liukuvat syrjään. Lukituksena toimii klipsunomainen kiinnitin, joka on häkissä kiinni metalliketjulla. Pohja on tummansininen umpipohja. Häkki on helppo putsata nostamalla kevyt häkkiosa irti pohjasta ja imuroida/pestä alaosa. Häkki on hieman alle kaksi vuotta vanha, ja yhtä hyvässä kunnossa kuin ostettaessa.

Mukaan: Mukaan tulee häkin mukana tulleet muoviset orret, sekä itse tekemäni puuorret. Lisäksi kaikki mitä häkin mukana tuli, ruokintakulhot/vesiautomaatit, ja itse ostamaani sälää, lintujen leluja, ruokakippoja, vesiautomaatti ja lintujen ruokaa. Mahdollisuus saada myös pienempi kuljetushäkki.

LINNUT MYYDÄÄN VAIN YHDESSÄ SAMAAN JA RAKASTAVAAN KOTIIN, sillä ne ovat tottuneet toisiinsa. Häkki mieluiten mukaan.

Hintapyyntö linnuista ja häkistä: 120e
Sijainti: Vammala

Alkuperäishinnat:
Häkki: 200e
Linnut: ~ 30e / kpl



Lisätietoja ja kuvia voi kysellä: [email protected]

3

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä täs vaan!

      Hmm... tosiaankin! Laitan sulle EHKÄ jossain vaiheessa meiliä jos ¨vanhemmat suostuu. Pystyiskö elämään koiran ja kisun kanssa? En ole ostamassa mutta kyselen.

      • SpionChick

        Linnut ovat tottuneet elämään taloudessa jossa on myös kaksi kissaa, mutta koska "Ansu" on arka lintu, niin olemme pyrkineet pitämään kissat muissa huoneissa. Varsinkin kun linnut lentävät vapaana, kaikkien kannalta on parasta jos muut eläimet ovat toisessa huoneessa.

        Tipuset ovat myös tottuneet meteliin riehakkaan pikkuveljeni takia, eivätkä kavahda sitä jos samassa huoneessa kuunnellaan musiikkia, katsotaan televisiota tai pelataan videopelejä - kohtuudella tietysti, ja yöllä on aina hiljaisuus.


    • 06-alueelta

      Hei. Laitoin sählöpostia tulemaan. Olemme erittäin kiinnostuneita koko paketista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45231
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15673
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10823
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      169
      10802
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9641
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      222
      6489
    Aihe