Mikä on teidän lapsi lukunne?Ja aiotteko hankkia vielä lisää lapsia?Itselläni on 2 lasta ja haluaisin vielä 2 lasta ainakin :)
Sopiva määrä lapsia?
2
244
Vastaukset
- ahnehtiminen on syntiä
Ei saa ahnehtia yhteen perheeseen liikaa lapsia.
YLE Tampere raportoi syyskuussa 2009:
Tampereen peruskoulujen menot eivät näytä pysyvän suunnitelluissa rajoissa. Syy on mm. edellisiltä vuosilta periytyvät vajeet henkilöstömenoissa. Myös ulkoiset kustannukset, kuten ruokamenot ja tietokoneiden uusimiskulut ovat kasvaneet. Tilanne johtaa joko alijäämään perusopetuksen tilinpäätöksessä tai palvelutason heikkenemiseen. Toistaiseksi ei tiedetä, merkitseekö se esimerkiksi opetusryhmien suurentamista vai muita säästöjä. ei taida oikein ollakaan, kun ihmiset ja elämätarinat ovat niin erilaisia.
Se mikä on yhden unelma on aina jonkun toisen painajainen ja vice versa.
Sanoisinkin siis, että sopiva on se määrä, minkä ihminen kokee haluavansa ja jaksavansa huoltaa ja hoitaa.
Itselläni on 8 lasta. Ja mitä lisälapsiin tulee niin toivomme vielä iltatähteä. Aika näyttää saammeko.
Tiedän myös, että jos elämäni olisi mennyt toisin (en olisi jäänyt suhteellisen nuorena yllättäin leskeksi) niin mielelläni olisin ollut äitinä useammallekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610