Minkälainen kastovaippa käy parhaiten vastasyntyneelle? Mielellään itse ompeleisin.
Vastasyntyneelle
5
490
Vastaukset
- 4:n äiti
Minä olen tykännyt vastasyntyneellä eniten harsoista ja PUL kuorista. Jos vauva on syntyessään selvästi alle 4 kiloinen, on 70*70 cm harsot sopivia. Yli 4 kiloista voi vaipattaa alusta asti 80*80 cm harsoilla, vaikkakin ovat aluksi vähän turhan suuria.
Kun kasvu alkaa ensimmäisten kuukausien jälkeen tasoittumaan olen tykännyt sisävaipoista PUL kuorista. Niin, tai kyllä minä villapöksyistäkin tykkäisin, mutta kun lapseni ovat perineet isältään sillä tavalla herkän ihon, ettei kestä villaa ollenkaan. - suosittelen.
Kuivuvat nopeasti, nappaavat hyvin maitokakan ja ennen kaikkea, ovat edullinen vaihtoehto - NB- ja S- koon vaipat kun käyvät pieniksi muutamassa kuukaudessa. Myöhemmin ne käyvät imuiksi taskullisiin vaippohin.
- ....
"NB- ja S- koon vaipat kun käyvät pieniksi muutamassa kuukaudessa"
Meillä ne kävivät pieniksi muutamassa viikossa, tosin vauva oli jo lähdössä reippaasti yli 4 kg. 3,5 kk ikäisenä tarvittiin jo L kokoisia, mutta niillä pärjättiinkin sitten koko loppu vaippaikä.
Eli nyt tulevalle vauvalle ei olekaan muuta kuin harsoja, yhdenkoon vaippoja ja L kokoisia. Kuoria on tietenkin kaikkia kokoja.
- jessika 78
Kiitoksia kaikille vastanneille.
Jospa ompelen muutamia sisätäyttövaippoja pul-kankaasta ja fleesestä. Harsojahan löytyy äippäpakkauksestakin. Kokeillaan näillä alkuun :)- nimimerkki702
Tämä ei oikein liity tähän mutta olen kauan yrittänyt saada tietoa liberon, pampersin ja toujoursin isoimmista vaipoista.
liberolla ne näyttävät olevan Libero Comfort Fit XL 15 - 30kg
Toujoursilla Junior 11-25kg
Pampersilla Baby Dry 12-15kg tai Active Fit 11-15 kg
Olen myös kuullut että Pampersin vaipat kyllä venyvät paljon. Mutta kysymykseni kuuluu:
Mikä näistä vaipoista on isoin vyötäröltään???
Olisin hyvin kiitollinen jos joku jaksaisi vastat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle513326Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472782Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1412573Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572291Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3552014- 1511634
- 761485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231308Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.351258- 241164