Miten teillä uskonto on järjestynyt lapsen kohdalla?Hyväksyttekö,että lapsi automaattisesti kasvatetaan muslimiksi vai onko tuossa minkäänlaista keskitietä?Onko sellainen edes mahdollista muslimin kanssa kun lapsista on kyse?Itse haluaisin lapsen valitsen uskontonsa aikuisena,mutta miten se puoli sitten käytännössä toimisi?Koulussa,kotona,sukulaisilla jne.
Lasten uskonnosta
3
2151
Vastaukset
- vastasinpa
...kirjoitit näköjään elokuussa - no, vastasin siis kuitenkin.
itse hyväksyn kyllä. miksi ei? en tiedä, onko sinun miehesi kovin uskonnollinen ; minun on aika lailla, mutta en tunne itseäni onnettomaksi sen vuoksi, aivan päinvastoin.
luin itse varoittavan jutun : haastateltu lapsi perheestä, jossa vanhemmat juutalainen ja kristitty. oltiin kai siis päätetty niin, että lapsille ei puhuta uskonnosta mitään ja vältetään sillä tavoin ristiriidat. voit kuvitella, millaisessa tyhjiössä lapset kasvoivat... kyllä, käytännössä itse etsivät täysin uskonnollisen suuntauksensa, en muista enää mihin haastateltu sanoi päätyneensä.
kyllähän silloin tällöin lapset nykypäivänä päättävät aikuisikään päästyään aivan toisesta suuntauksesta, kuin mihin vanhemmat ovat "rakastavina" koettaneet ohjata. mutta mielestäni johonkin täytyy kasvattaa.- <,kanssa
aina lapsi kasvatetaan muslimiksi eli isänsä uskoon ja ei ole mahdollista islamin mukaan muslimi-naisen mennä naimisiin muun kuin muslimin kanssa. mutta mies saa mennä minkä uskonnon edustajan kanssa tahansa naimisiin.
- diudau daa
<,kanssa kirjoitti:
aina lapsi kasvatetaan muslimiksi eli isänsä uskoon ja ei ole mahdollista islamin mukaan muslimi-naisen mennä naimisiin muun kuin muslimin kanssa. mutta mies saa mennä minkä uskonnon edustajan kanssa tahansa naimisiin.
Mieshän saa siis naida musun, kristityn tai juutalaisen... Uskontoasiat kannattaisi keskustella parisuhteessa ja mielummin jo ennen kun on paksuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun624469KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1583361Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582677Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492594- 1352517
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 391297