Kertokaa tälläiselle tumpelolle että miten sen kaffeine ohjelman oikein sinne koneelle saa laitettua? Tiedoston saa kyllä imuroitua mutta sitä ohjelmaa en vaan osaa laittaa toimimaan. Mielellään niinkuin rautalangasta vääntäen jos joku osaisi opastaa. Kone on tälläinen mini-läppäri ja usb-digitikku pitäis saada näkymään.
Linux
linpus
10326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Kertokaa tälläiselle tumpelolle että miten sen kaffeine ohjelman oikein sinne koneelle saa laitettua?"
Vaikuttaisi siltä, että Kaffeinea ei suoraan saa Linpus merkkiselle käyttöjärjestelmälle. Linpus on kuitenkin johdettu Fedorasta, että saattaa toimia jos käyttää Fedoralle tehtyä pakettilähdettä. Uusin Linpus on johdettu Fedora 8:sta, ja tässä olisi lähde: http://rpm.livna.org/
Toimivuus kyllä on erittäin epävarmaa koska kyseessä on eri käyttöjärjestelmän ohjelma! Linpusin tapauksessa oikea oppinen tapa olisi ladata Kaffeinen lähdekoodit täältä: http://kaffeine.kde.org/?q=download ja sen jälkeen kääntää itse ne Linpusille.
Tässä vaan on sellainen ansa, että ohjelmien kääntäminen lähdekoodeista vaatii käytännössä ohjelmoijan taitoja. Pääpiirteissään käy niin, että jos softa on tehty GNU työkaluilla niin purat lähdekoodit johonkin kansioon ja käsket siellä:
./configure
make
make install
Käännösprosessi kyllä valittaa tässä mitä tarvitaan, että pitäisi sitten paketinhallinnasta lisätä jotain delelopment paketteja ja kirjastoja mitä kaivataan.
Valitettavasti ei tämän helpommin onnistu kun Linpusille ei sitä ohjelmaa näytä virallisesti olevan binäärinä. Ehkä joku Linpus osaaja on voinut kääntää ja paketoida sen valmiiksi Linpusille mutta siitä minä en tiedä mitä, Google tai joku paremmin asian tietävä voi varmaan kertoa.
>Linpus on johdettu Fedora 8:sta, ja tässä olisi lähde: http://rpm.livna.org/
Nykyisin käytössä on RpmFusion aina versiosta Fedora 8 lähtien.
http://linux.fi/wiki/RPM_Fusion#Fedora_8.2C_9_ja_10
Linpus tosin on toinen juttu.
Livna.org tarjoaa nykyisin vain dvdcss-kirjaston DVD-levyjen lukemiseen.
...ilmeisemmin Linpus? Linpus on itselleni vieras, mutta eiköhän tuossakin ole jonkinlainen paketinhallinta jonka kautta kaffeine ja muut kannattaa asentaa jos ne sieltä löytyy. Kaffeinea olen käyttänyt Ubuntussa eli itse ohjelma on kyllä tuttu.
Tossa pari sivua englanniksi ohjeistusta:
http://the.taoofmac.com/media/Acer/Aspire One/AA1notes.html
http://www.unixmen.net/linux-distributions/linpus.html
Tossa kerrotaan miten lisätä fedora 8-9 ohjelmalähteitä ja ohje aMSN asentamiseen, lähteistä löytynee Kaffeinekin:
http://www.unixmen.net/linux-distributions/linpus/77-install-softwares-on-linpus.html
Valitettavasti nuo miniläppärien linuxjakelut ovat joskus kinkkisiä eivätkä kaikki emojakelun ohjelmat toimi oikein. Pikkukoneet on tarkoitettu paketista käyttöön Netbookeiksi pikkujuttuihin. Jos haluaa ottaa kaiken irti niin suosittelen täysiverisen linuxjakelun asentamista. Vaikkapa Ubuntu Netbook remixiä jolloin käytettävyys on ihan toisella tasolla. Oletustyöpöydän voi muuttaa normaaliksi vaihtamalla "työpöytätilaan", omassa EEE PC:ssä normi Gnometyöpöytä on todella käytettävä kaikki hienoudet helposti käytettävissä eikä tule ohjelmista pulaa. Ubuntuun ohjeitakin saa ihan toisella tavalla kuin noihin eksoottisiin jakeluihin... ja suomen kielellä.
http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
Tikulta voi asentamatta kokeilla miltä näyttää ja miten pelittää.
tässä kaffeine versiossa 0.8.6 ei näy digi-tv valikkoa ollenkaan? vai mikähän siinä on?
puuttuu joten käännä kerneli sopivalla tuella tai vaihda jakeluun jossa tuki löytyy
Eipä näy minullakaan Kaffeinessakaan digi-tv -vaihtoehtoa, ellei digi-tikun firmware ole kopioitu firmware-hakemistoon.
Kerropa siis tarkemmin digi-tv -laitteestasi niin voimme ihmetellä, sen toimivuutta Linux-ympäristössä Linpusista nyt puhumattakaan.
Toi artec se on. Pitäiskö vaihtaa koko järjestelmä windowsiin tai johonkin muuhun linux järjestelmään? tai sitten unohtaa koko digi-tv tästä miniläppäristä.
Jotkut ikivanhat keskustelut totesivat ongelmia ko. tikun kanssa. Tiedä sitten, mikä on tämän päivän tilanne.
Linuxtv.fi voisi olla yksi mahdollisuus etsiä ratkaisua.
Digi-tv -kortit eivät älyttömiä maksa, joten jos tuo ei toimi Linux-ympäristössä, voi hankkia toimivan kortin/tikun.
Jos haluat käyttää Windowssia, osta ja asenna se.
....ainakin ensin Ubuntu Netbook remixiä jos et Linpusissa saa toimimaan. Windows on huono ratkaisu miniläppäriin.