Lämmityslaitteen puhallin temppuili aikansa ja nyt se mykistyi täysin.
Missä se mahtaa sijaita ja kuinka siihen pääsee käsiksi?
Voisiko vika olla ohjauskytkimessä tai jossain muualla kuin puhaltimessa?
Olisiko jollain hyviä vinkkejä vian etsintään ja korjaukseen?
Kiitokset etukäteen mahdollisista korjausvinkeistä.
Markku R
Lämmityslaitteen puhallin
6
8473
Vastaukset
- volkkareissa
puhallin löytyä jostain hanskalokeron takaa, eli konepeltiä ei tarvitse avata. Muutamassa autossa temppuili kun puhaltimen väljä sähköliitin ei saanut aina kontaktia. Liitintä heiluttamalla alkoi puhallin taas pyöriä. Korjaus tuohon liittimen sisuksien vääntely tai liittimen kiinnitys esim nippusiteellä sellaiseen asentoon että puhallin pyörii.
- kybbe
moottori sijaitsee vänkärin jalkatilassa.
Puhaltimenmoottorista hiilet loppuun kuluneet, voit varmistaa asian vielä mittaamalla mottorille menevästä kahdesta johdosta että niihin tulee virta ja maa kun puhallin on päällä. jos tulee niin vika moottorissa.
moottori ei paljoa maksa niihin vehkeisiin n. 50e-100e- Anonyymi
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
Niin polo on - 09
- stuper
Mielestäni VW 1.3i -94 eli vanhan korimallin Polossa
puhallin on konepellin alla, avaa konepelti, poista sadesuojus (irtoaa muutamalla klipsillä 1 minuutti), puhallin keskellä autoa, pilkistää mustan muovikotelon päästä.
Älä kuitenkaan vaihda turhaan puhallinta, vaihda vain VASTUS joka on kiinni puhaltimen moottorin päässä. Motonetissä maksaa 25-45 eur. helppo vaihtaa ei tartte puhallint irrottaa.
Näin kävi mulle ja puhallin toimii jo "toista kesää" vastuksen vaihdon jälkeen.
Puhallin pimeni just pikkuhiljaa, mutta vastuksen vaihdolla korjaantui. - Vwpolo92
Itselläni on tuollainen VW Polo Coupe -92, miten siitä tämän kyseisen puhaltimen otettua irti? Vai millanene homma olisi vaihtaa tuohon moottoriin ne hiilet? JA mistä niitä hiiliä voipi ostaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190