Lämmityslaitteen puhallin temppuili aikansa ja nyt se mykistyi täysin.
Missä se mahtaa sijaita ja kuinka siihen pääsee käsiksi?
Voisiko vika olla ohjauskytkimessä tai jossain muualla kuin puhaltimessa?
Olisiko jollain hyviä vinkkejä vian etsintään ja korjaukseen?
Kiitokset etukäteen mahdollisista korjausvinkeistä.
Markku R
Lämmityslaitteen puhallin
6
8645
Vastaukset
- volkkareissa
puhallin löytyä jostain hanskalokeron takaa, eli konepeltiä ei tarvitse avata. Muutamassa autossa temppuili kun puhaltimen väljä sähköliitin ei saanut aina kontaktia. Liitintä heiluttamalla alkoi puhallin taas pyöriä. Korjaus tuohon liittimen sisuksien vääntely tai liittimen kiinnitys esim nippusiteellä sellaiseen asentoon että puhallin pyörii.
- kybbe
moottori sijaitsee vänkärin jalkatilassa.
Puhaltimenmoottorista hiilet loppuun kuluneet, voit varmistaa asian vielä mittaamalla mottorille menevästä kahdesta johdosta että niihin tulee virta ja maa kun puhallin on päällä. jos tulee niin vika moottorissa.
moottori ei paljoa maksa niihin vehkeisiin n. 50e-100e- Anonyymi
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
Niin polo on - 09
- stuper
Mielestäni VW 1.3i -94 eli vanhan korimallin Polossa
puhallin on konepellin alla, avaa konepelti, poista sadesuojus (irtoaa muutamalla klipsillä 1 minuutti), puhallin keskellä autoa, pilkistää mustan muovikotelon päästä.
Älä kuitenkaan vaihda turhaan puhallinta, vaihda vain VASTUS joka on kiinni puhaltimen moottorin päässä. Motonetissä maksaa 25-45 eur. helppo vaihtaa ei tartte puhallint irrottaa.
Näin kävi mulle ja puhallin toimii jo "toista kesää" vastuksen vaihdon jälkeen.
Puhallin pimeni just pikkuhiljaa, mutta vastuksen vaihdolla korjaantui. - Vwpolo92
Itselläni on tuollainen VW Polo Coupe -92, miten siitä tämän kyseisen puhaltimen otettua irti? Vai millanene homma olisi vaihtaa tuohon moottoriin ne hiilet? JA mistä niitä hiiliä voipi ostaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1754951Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat334537Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2544522Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,164325Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi2053573Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis883227Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813169Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993067Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2472894Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432832