Lämmityslaitteen puhallin temppuili aikansa ja nyt se mykistyi täysin.
Missä se mahtaa sijaita ja kuinka siihen pääsee käsiksi?
Voisiko vika olla ohjauskytkimessä tai jossain muualla kuin puhaltimessa?
Olisiko jollain hyviä vinkkejä vian etsintään ja korjaukseen?
Kiitokset etukäteen mahdollisista korjausvinkeistä.
Markku R
Lämmityslaitteen puhallin
6
8642
Vastaukset
- volkkareissa
puhallin löytyä jostain hanskalokeron takaa, eli konepeltiä ei tarvitse avata. Muutamassa autossa temppuili kun puhaltimen väljä sähköliitin ei saanut aina kontaktia. Liitintä heiluttamalla alkoi puhallin taas pyöriä. Korjaus tuohon liittimen sisuksien vääntely tai liittimen kiinnitys esim nippusiteellä sellaiseen asentoon että puhallin pyörii.
- kybbe
moottori sijaitsee vänkärin jalkatilassa.
Puhaltimenmoottorista hiilet loppuun kuluneet, voit varmistaa asian vielä mittaamalla mottorille menevästä kahdesta johdosta että niihin tulee virta ja maa kun puhallin on päällä. jos tulee niin vika moottorissa.
moottori ei paljoa maksa niihin vehkeisiin n. 50e-100e- Anonyymi
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
Niin polo on - 09
- stuper
Mielestäni VW 1.3i -94 eli vanhan korimallin Polossa
puhallin on konepellin alla, avaa konepelti, poista sadesuojus (irtoaa muutamalla klipsillä 1 minuutti), puhallin keskellä autoa, pilkistää mustan muovikotelon päästä.
Älä kuitenkaan vaihda turhaan puhallinta, vaihda vain VASTUS joka on kiinni puhaltimen moottorin päässä. Motonetissä maksaa 25-45 eur. helppo vaihtaa ei tartte puhallint irrottaa.
Näin kävi mulle ja puhallin toimii jo "toista kesää" vastuksen vaihdon jälkeen.
Puhallin pimeni just pikkuhiljaa, mutta vastuksen vaihdolla korjaantui. - Vwpolo92
Itselläni on tuollainen VW Polo Coupe -92, miten siitä tämän kyseisen puhaltimen otettua irti? Vai millanene homma olisi vaihtaa tuohon moottoriin ne hiilet? JA mistä niitä hiiliä voipi ostaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks315338Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si694006Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut313469Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?933241Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää483219- 682661
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1242162En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri542159Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261427- 1891315