Lämmityslaitteen puhallin temppuili aikansa ja nyt se mykistyi täysin.
Missä se mahtaa sijaita ja kuinka siihen pääsee käsiksi?
Voisiko vika olla ohjauskytkimessä tai jossain muualla kuin puhaltimessa?
Olisiko jollain hyviä vinkkejä vian etsintään ja korjaukseen?
Kiitokset etukäteen mahdollisista korjausvinkeistä.
Markku R
Lämmityslaitteen puhallin
6
8625
Vastaukset
- volkkareissa
puhallin löytyä jostain hanskalokeron takaa, eli konepeltiä ei tarvitse avata. Muutamassa autossa temppuili kun puhaltimen väljä sähköliitin ei saanut aina kontaktia. Liitintä heiluttamalla alkoi puhallin taas pyöriä. Korjaus tuohon liittimen sisuksien vääntely tai liittimen kiinnitys esim nippusiteellä sellaiseen asentoon että puhallin pyörii.
- kybbe
moottori sijaitsee vänkärin jalkatilassa.
Puhaltimenmoottorista hiilet loppuun kuluneet, voit varmistaa asian vielä mittaamalla mottorille menevästä kahdesta johdosta että niihin tulee virta ja maa kun puhallin on päällä. jos tulee niin vika moottorissa.
moottori ei paljoa maksa niihin vehkeisiin n. 50e-100e- Anonyymi
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hurisee jo aika äänekkäästi onnistuuko ite kohtuudella vaihtaa uus puhallin?
Niin polo on - 09
- stuper
Mielestäni VW 1.3i -94 eli vanhan korimallin Polossa
puhallin on konepellin alla, avaa konepelti, poista sadesuojus (irtoaa muutamalla klipsillä 1 minuutti), puhallin keskellä autoa, pilkistää mustan muovikotelon päästä.
Älä kuitenkaan vaihda turhaan puhallinta, vaihda vain VASTUS joka on kiinni puhaltimen moottorin päässä. Motonetissä maksaa 25-45 eur. helppo vaihtaa ei tartte puhallint irrottaa.
Näin kävi mulle ja puhallin toimii jo "toista kesää" vastuksen vaihdon jälkeen.
Puhallin pimeni just pikkuhiljaa, mutta vastuksen vaihdolla korjaantui. - Vwpolo92
Itselläni on tuollainen VW Polo Coupe -92, miten siitä tämän kyseisen puhaltimen otettua irti? Vai millanene homma olisi vaihtaa tuohon moottoriin ne hiilet? JA mistä niitä hiiliä voipi ostaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1716432Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6933913SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1383213Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3612981Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti242294"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1582050Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091929SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?581552Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re271522Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4901502