Hei! Käärme vietteli Eedenin puutarhassa ensimmäiset ihmiset lankeemuksen poluille. Oliko tuo käärme Saatanan ruumiillistuma vai jumalan luomistyö? Oliko Lucifer luotu ennen lankeemusta? Jos tuo käärme oli Saatana, voin samaistua siihen suuremmissa määrin. Ehkä Saatana on nyt ottamassa hahmon Suomessa?
Eedenin käärme
1
339
Vastaukset
- cybo-ceronimo-cabriel-61
Katsannosta riippuen --> "Jos menetämme demonimme, niin menetämme Vapahtajamme, sillä keltä sitten Vapahtajamme meidät pelasti?", tai vastaavasti "Jos menetämme Demoonimme, niin menetämme Vapahtajamme".
¤¤¤
Voisi ajatella vastakkaisten jumal'kuvien luonnin syyksi reali-maailman raadollisuuden joka sotii selvästi uskonnoissa olevaa "hyvä-jumal-kuva" ja "Luoja on rakkaus" premissiä vastaan, tarvitaan siis syyllinen jotta uskontojen jumal-kuva rakkaudellisesta luojasta olisi "johdonmukaisempi".
Mikään heprealainen kirjoitus ei samaista Saatanaa Edenin eikä mihinkään muuhunkaan käärmeeseen.
Sen sijaan Mooseksen vaski-käärmeellä oli parantajan rooli, tuo käärme oli foinikialaisen Askleipuksen vastine, jonka kuva on vielä tänäänkin lääkäreiden rintapielessä.
Mooses oli Leevin ['leviah' merkitsee kerälle kääriytyvää/Toora'käärö] jälkeläinen ja leeviläisiä[ 'hivi' ja 'levi' merkitsevät kaikki käärmettä] sanottiin käärmeen pojiksi ja viisauden pojiksi. Leeviläiset tiesivät tiedon ja olivat siten tiedon käärmeitä.
Myös Gautama Buddha oli Naga- eli käärmeheimon sukua.
Hermeksen eli Thot´n käärmeen-vertauskuva on kirjain 'teth', ofilaisten legendojen mukaan Kristus [eli uusi Mooses] syntyi "käärmeestä" eli Sofiasta/pyhästä hengestä.
Käärme on ollut tiedon ja parantajien symboli.
Eräs vanhimmista persofinikaatioista on hindujen 'Naarada'/'Riidannostaja'.
Tämä alunperin filosofinen vertaus-kuva vääristeltiin ihmisen mielissä-->pettäväksi, viekkaaksi ja kostonhimoiseksi jumalaksi.
Personoitu Saatana nyky-kristillisessä merkityksessään on kirkko-isien keksintö, kansanomaistettu "maito-mukaelma" ikiaikain viisauksista.
Gnostikkojen lahkot olivat puolestaan initioitujen perustamia ja ne tunsivat vertauskuvien todelliset merkitykset.
Logos on Saatanan esikoisveli, "Pyhä ehtoollinen"[Leonardo da Vinci] taulussa Jeesuksella ja Juudaalla on ---> samat kasvot!
Merkittävät taiteilijat siis tunsivat evankeliumeiden gnostisen[Tiedollisen] merkityksen ihmisen sisäisistä feminiinis-maskuliinisista ja hyvä/paha-princiipeistä.
Esoteerinen filosofia käsittää sen, että ihmisessä ilmenee eri aspektit jotka on sovitettava sisäisesti balanssiin [ei ulkoisttava], mutta kristillinen teologia ei tätä ymmärrä eikä myönnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992045Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891854Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3221667Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2031546- 301153
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941093Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht891057- 511037
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤631032- 581018