Välimeren risteily syyskuussa

Aniari

Olen lähdössä Välimeren risteilylle Reginalla 19.9.09 ja olisi kiva tietää millaista muilla on ollut. Mitä päälle, millaista ruokaa, millainen laiva ja tietysti mitä kohteista piditte.? Kallis matka, joten toivon saavani rahoilleni vastinetta.

6

1829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuitenkin

      Noita risteilyjähän on, mutta mitä reittiä itse menet ja mikä on sen koko systeemin hinta. Meillä on samantyyppinen matka haaveissa, joskus mennään ja siksikin kiinnostaa. Vähän ollaan sivusta seurattu - ehkä joskus sitten. Millä laivayhtiöllä matkaatte?

      Yleensähän noissa on illallisille tapana pukeutua asiallisesti, mikä tarkoittaa muuta kuin päiväasua (shortsit/t-paita) tai vastaavaa.

      Toivottavasti joku asiantuntevampi osaa antaa meille vinkkejä ruuasta ja muusta vähän tarkemmin.

    • Aniari

      Kristiina Cruises on matkan järjästänyt ja laiva on Regina. Matkareitti Malta/Valeta,Sisilia/Syracus, Ateena/Pireus, Kefalonia, Mykonos ja Istanbulista lennetään kotiin. Viikon juttu 1445 euroo ja ruokapaketti 119 euroo ja sitten vielä joka retki maksaa erikseen ja ne vaihtelee 50-100 euroo.

      • valmiiksipureksittua

      • yksi kommentti
        valmiiksipureksittua kirjoitti:

        Hesarissa oli alkuvuodesta juttua meiningistä eräästä reissusta Kristina Reginalla: http://www.hs.fi/matkailu/artikkeli/Pyramideilta suoraan saunaan/HS20090404SI1ME01kpl

        Riippuu siis mitä hakee, jos haluaa olla pienessä yhteisössä omanmaalaisten keskellä ja ei kaipaa kauhiaa eksotiikkaa, niin mikäs siinä.

        Kristinan risteilyt on aika kalliita. Nyt samaan aikaan on esim. Costa Cruise nimisellä italialaisella risteily-yhtiöllä (siis syyskuulle) viikon Välimeren risteilyjä alkaen noin 500 euroa per henkilö, ja tämä hinta sisältää täysihoitoruokailut! Lennot tietysti ostettava siihen päälle, mutta 2-300 eurolla pääsee aika helposti Venetsiaan, Roomaan, Barcelonaan yms, joista laivat lähtevät. Kyllä taso on näillä laivoilla ihan erilaista kuin Kristinalla... ja hinta-laatu!! Vaikka onhan noissa Kristinan matkoissakin oma viehätyksensä pienen, kodikkaan laivan ansiosta. ja tietysti jos haluaa kaiken käyvän suomeksi. Mutta kokeilkaa joskus myös kv risteilyitä.


    • Tyytyväinen matkalainen

      Hei vaan

      Tulimme juuri eilen viikon risteilyltä läntiseltä Välimereltä. Reitti Barcelona-Malta-Napoli-Rooma-Livorno(Pisa)-Nizza(Monte Carlo, Monaco)-Barcelona.
      Yhtiö oli NCL. Norjalaisten omistama Nassauhun rekisteröidyillä laivoilla Amerikassa operoiva yhtiö. Laiva oli Norwegian Gem. Rakennettu 2007, siis aika uusi. Matkailijoita laivalla n 2400 h ja miehistöä 1100 h. Viikon risteily parvekkeellisessa hytissä maksoi jotain ~950 e/henkilö. Siihen lennot päälle n 300 e/henkilö. Jos matkatoimistoa saanee mainostaa, niin se oli Soile Tours.

      NCL:llä on erikoinen monista muista varustamoista poikkeava nk. "freestyle" -konsepti. Kaikki laivalla oli mahdollisimman vapaata, pukeutumista myöten. Syömässä sai käydä missä vain, milloin vain ja vaikka shortseissa. Tietysti poikkeuksiakin oli. Joihinkin ravintoloihin ei saanut mennä esim uimashortseissa ja puoli 6:n jälkeen illalla piti niissä olla pukeutunut muodollisemmin. Toisaalta yksi pikaruokatyylinen ravintola oli auki 24 h/vrk ja sinne sai mennä vaikka suoraan altaalta kunhan vähintään paidan veti ylleen. Ilman paitaa ei tietystikään. Tosin uima- tai porealtailtakaan kannelta ei tarvinnut välttämättä lähteä minnekään. Osa ravintoloista oli altaiden reunalla.

      Kaikki laivalla sisältyi matkan hintaan hyttipalvelijoita myöten. Alkoholi oli poikkeuksena ja erikoispalvelut. Spa-kylpyläpalvelut mukaan luettuna. Niistä veloitettiin ihan käytön mukaan. Hytin avainkortti toimi maksuvälineenä ja veloitus suoraan luottokortilta. Käteistä rahaa laivalla ei voinut käyttää. Veloitusvaluuttana dollari. Freestyle ideakaan ei aivan täysin toteutunut joidenkin erikoisravintoloiden osalta. Niissä oli pieni varaus- ja palvelumaksu sekä paikkavaraukset etukäteen. Esimerkkinä sushiravintola sekä Le Bistro niminen ranskalaistyyppinen ravintola. Suosituin ja suurin oli tietysti buffet tyylinen Garden Cafe. Vähän samaan tyyliin kuin Siljalla tai Vikingillä on totuttu. Ruuat kerrassaan erinomaisia ja palvelu fantastista. Tiedättehän amerikkalaiseen tyyliin viritetyn maun; pannukakkuja vaahterasiirapin ja kermavaahdon kera ym.
      Muuta tekemistä laivalla oli runsaasti. Kuntosali, kiipeilyseinä, keilarata ja tietysti allasosasto monine altaineen ja auringonottotuoleineen. Iltaviihteestä vastasi Stardust showtweatteri kaksine näytäntöineen joka ilta. Unohtamatta tietenkään useita yökerhoja ja pianobaaria tai pelikasinoa ym. Shoppailumahdollisuudet monipuolisissa merkkituoteliikkeissä ym.

      Joka satamassa oli erilaisia lisähinnasta tehtäviä rektiä. Kävimme mm Pompeijin kaivauksilla ja Roomassa Vatikaanissa. Nizzaa, Monte Carloa ja Monacoa ei tietystikään voinut jättää väliin. Ainoa miinus retkissä oli niiden hintavuus. Pikkaisen oli mukana rahastuksen makua. Ei varmaankaan kokonaan laivayhtiön syytä. Muuta huomattavaa, laivaan ei saanut tuoda satamista yhtään alkoholia! ”Turvatarkastus” läpivalaisulaitteilla ja pullot säilytykseen loppumatkan ajaksi.

      Matkustajista suurin osa oli espanjalaisia. Aika paljon lapsiperheitä. Meno oli välillä kuin olisi ollut mukana Serranon perheessä. Pohjoisamerikkalaisiakin oli mukana runsaasti. Italialaisia, brittejä, saksalaisikin muutama sata/kansallisuus. Suomen kieltä emme kuulleet koko aikana yhtään. Ainakaan muiden puhumana. Englannin kielellä tuli toimeen mainiosti mitä nyt joidenkin korostus. joskus haittasi.

      Säät risteilyn aikana olivat upeat. Lämpötila 25-28 välillä koko ajan. Siis sopivia pohjoismaalasille. Parina viimeisenä yönä merellä oli hieman tuulista. 18 m/s. Siinä kaikki. Millaistahan mahtoi olla samaan aikaan Kristiina Reginalla. Se on kuitenkin pieni laiva verrattuna esim. Norwegian Gemiin. Me näimme parissa satamassa ko laivan matkamme aikana. Muutamalta sattumalta maissa tapaamaltamme Reginan matkustajalta kuulimme reitinkin olevan saman kuin meillä.

      Nautimme matkastamme. Ehkä retkien määrää voisi vähentää. Osa oli melko rasittaviakin. Varsinkin Rooman ja Vatikaanin reissu 11 tunnin kestoineen. Välissä olisi voinut olla aina yksi satamapäivä ilman retkeäkin. Muuten jos ei karsasta amerikkalaistyylistä meininkiä, suosittelen. Vähintään Englannin kielellä täytyy tulla toimeen. Miehistö osasi melko hyvin espanjaakin. Mutta jos on huolellinen ja tarkka, esimerkiksi retkilläkin pärjää keskinkertaisellakin kielitaidolla. Aina voi ottaa elekielen mukaan jos ei muuten tule ymmärretyksi.

    • Anonyymi

      Hieno valinta!

      Onnellista, viihdyttävää ja rentouttavaa matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      72
      2766
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe