Eli haluaisin kerrostalokämppäni pesuhuoneesta kylpyammeen pois ja suihkukaapin tilalle. Mitähän mahtaa kustantaa (suunnilleen eli jonkunnäköinen arvio) ammatti-ihmisten tekemänä? Itse tuskin kannattaa edes yrittää kun ammatiltani "tutkijanplanttu" ja omin käsin tehdystä työstä ei valitettavasti juuri mitään kokemusta:)
Suihkukaappi ammeen tilalle
Uusioavuton
31624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kylppäri on muuten ok ja amme on irtonainen, ei siinä montaa tuntia mene- Amme pihalle, kaappi tilalle ja pikkasen putkihommia. Osat maksaa ihan sen mukaan kuin kallista ostat, työt ammeen hävittämisineen muutaman satasen.
Jos amme on kiinteä, remontti on jo iso ja maksaa sitten ihan tapauksen mukaan. Tonnistoa kuitenkin.
Ja kuten aina. Ammeessa voi ottaa suihkun, suihkussa ei voi ottaa kylpyä. Amme alkaa olemaan luksusvaruste. Ite laittaisin ammeen, jos olisi rahaa. Ammeen poisto tosin tuo vähän sitä kallisarvoista tilaa, jos on pieni kylppäri, mahtuu isompi pesukone tms.
Kannattaa kilpailuttaa www.duunarit.fi sivustolla niin saat hinta-arvion urakallesi.
Samojen sivujen kautta saat myös tekijät urakallesi.
Tuollainen remppa voi mennä helposti, jos mitään putki, vesieristys, kaivohommia ei jouduta tekemään. Jos joudutaan, niin ensin yhteys taloyhtiön hallitukseen/isännöitsijään.
Jos mitään noista ei jouduta tekemään, niin netistä löytyi nopealla Googlaamisella hinta-arvio n. 2.500€ ammattimiesten tekemänä.