Meille tulee tuossa joulukuussa toinen lapsi, esikoinen tuolloin 1v9kk.
kysymykseni kuuluu vaunujen hankintaan. ensin ajattelimme että ostamme nykyisten yhd.vaunujen lisäksi tuplamatkarattaat..kun isompi sitten jo sen ikäinen ettei ehkä vaunuissa viihdy enää kovinkaan pitkään. neidillä nimittäin oli semmoinen vaihe ettei paljon huvittanu vaunuissa istuskella, mutta nyt jaksaa taas tehdä pitkiäkin lenkkejä..että tuplavaunut voisikin olla hyvä juttu sittenkin, kun ei rattaiden kanssa mitään lenkkejä tehdä.
Ja mietin sitäkin että missä se vauva sitten nukkuu jos myydään noi nykyiset vaunut...mutta eikö nyt niissä tuplanaunuissakin voi nukkua pihalla??
mitä ootte ite tehny?? tarvisin nyt kokemus-pohjaista tietoa!
kiitos :)
kysymykseni kuuluu vaunujen hankintaan. ensin ajattelimme että ostamme nykyisten yhd.vaunujen lisäksi tuplamatkarattaat..kun isompi sitten jo sen ikäinen ettei ehkä vaunuissa viihdy enää kovinkaan pitkään. neidillä nimittäin oli semmoinen vaihe ettei paljon huvittanu vaunuissa istuskella, mutta nyt jaksaa taas tehdä pitkiäkin lenkkejä..että tuplavaunut voisikin olla hyvä juttu sittenkin, kun ei rattaiden kanssa mitään lenkkejä tehdä.
Ja mietin sitäkin että missä se vauva sitten nukkuu jos myydään noi nykyiset vaunut...mutta eikö nyt niissä tuplanaunuissakin voi nukkua pihalla??
mitä ootte ite tehny?? tarvisin nyt kokemus-pohjaista tietoa!
kiitos :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
No mulla sama tilanne... Lokakuun lopus tulee toinen ja eka sillo noin 1v9kk... Tuolta jostain just huusin itelleni tuplamatkarattaita... Mutta jätän silti nuo tavalliset rattaat just vaavin nukuttamista varten... Emmä tiä jos hyvä koppa vaunuis ni kai siinäki voi nukuttaa...
Meillä esikoinen oli kyl jo 2½, kun toinen syntyi, mutta pientä osviittaa ehkä kuitenkin. Eli meillä kans mietittiin tuota että ostaakko tupla-/sisarusrattaat, mutta loppujen lopuksi päädyttiin siihen, että esikoinen tuli ensin pari kuukautta pulkassa, jos nyt edes oli tarpeeksi leutoja kelejä, että hirmu pitkiä lenkkejä oltais tehty. Lähinnä vaunuiltiin läheiseen leikkipuistoon, jossa isompi sitten jonkin aikaa leikki, mitä nyt talvisessa leikkipuistossa yleensäkään pystyy tekemään, ja sitten vaunuiltiin kotiin, johon vauva jäi pihaan nukkumaan. Keväämmällä sitten, isommalle hankittiin vaunuihin yhdistettävä seisomalauta, jonka päällä sitten vielä nykyisinkin (nyt 3v1kk) tulee seisomaan, kun alkaa vaunulenkki väsyttää liikaa. Tuollainen taaperoikäinen kyllä jaksaa ihmeen pitkään kulkea vaunujen vierellä, jopa niinkin, että välillä itse pyytää tulemaan kyytiin, jos on kiirus johonkin, jotta matka taittuu rivakammin.
Yksi loskakeli kevättalvella, kun pulkalla ei päässyt, ja lunta/loskaa oli silti vielä maassa oli sellainen, että kotiin päästyä oli pipon alla minullakin märkä otsatukka, sen verran lujille otti työntää tätä yhdistelmää sohjossa. Mutta aurinko porotti ja nopeasti kadut sulivat, ja tämä ratkaisu on ainakin meille sopinut tosi hyvin.
Sitten taas, jos ollaan menty esim. johonkin kauemmaksi (taannoin käytiin Ähtärin eläinpuistossa, jossa enempi kävelyä), on yleensä mieskin mukana, ja isompi hyppää omiin sateenvarjorattaisiinsa ja mies työntää häntä. Mahtuu hyvin autonperään, siis paremmin vauvan yhdistelmävaunut/-rattaat ja lisäksi isomman pikkurattaat, kuin tuplarattaat, voisin kuvitella. :)
Meillä on kuljettu niin että oon aina kantanut jompaa kumpaa. Eli ihan tavalliset rattaat on riittäneet, eikä niitäkään ole joka päivä tarvittu. Puisto- ym. lähireissut on tehty niin että vauva on ollut kantoliinassa ja isompi kävellyt (tai ollut pulkassa, nykyään myös pyöräilee). Rattaat on otettu mukaan vaan pidemmille reissuille, esim. kaupungille. Tarvittaessa on siis voinut tehdä niinkin päin, että vauva on rattaissa ja kannan isompaa liinalla reppuselässä.
Minä en päästäisi itteäni sellaiseen tilanteeseen että meillä olisi vaan tuplarattaat, nehän vie hirveästi tilaa autossa ja niiden kanssa esim. kaupungilla ei pääse ees joka paikkaan. Toki se vauva voi tuplissakin päikkärit nukkua, jos vaan selkänojan saa vaakatasoon ja sinne mahtuu joku kantokoppa. Mutta haluatko aina raahata niitä tuplia mukana vaikka toinen kävelisikin?
Pelkkä seisomalauta tai kantoliina/kantoreppukin voi tosiaan olla vaihtoehto. Meillä kakkonenkin kävelee jo, enkä kertaakaan ole niitä tuplia kaivannut.
Kyl me tarvitaan tuplat ikäeroo 1v. Seisomalauta on ollut aiemmin, ikäeroa tosin 2,4v. ja kova kävelijä. Nyt on pakko. Ollaan liikkuvaista sorttia, äiti etenkin tahtoo. Kantoliinaa en jaksa käyttää koko aikaa. Rattaisiin saa myös tavaraa ja pääsee nopeesti paikasta A paikkaan B. Kävellään usein cityyn.
No minä vaan kerroin että ilmankin on mahdollista pärjätä, ei ne tuplat mitkään välttämättömät oo.
Minä siis jaksoin/jaksan kantaa aina toista. Olin ensin kantanut esikoista aina ja kaikkialle (rattaita ei käytetty), joten aika luonnollista oli että toisenkin kannan. Ja liikkuvaisia kyllä ollaan kun mitkä, ei oo kyse siitä ettei tarvittais kulkupelejä kun ei käydä missään. Alkuun varsinkin se vauva oli liinassa suurimman osan päivää, siis semmoisen 6-8 h päivässä. Helpompi liinan kanssa on itseasiassa liikkua kun pääsee metsäpoluille ja vaikeisiin maastoihin, ei tarvi ettiä hissejä ja muita rattaiden kulkureittejä, eikä vauvaa tarvi pukea ulos kun käyttää kantotakkia. Voi siis lähteä helpommin ulos, esim. kesken vauvan päiväunien unia häiritsemättä.
Tottumiskysymyskin tuo on. Musta on kevyempää kulkea vauva liinassa kuin rattaiden kanssa. Sitten vasta kun kamaa on mukana enemmän, on kiva että on kärryt mihin niitä voi laskea. Musta ne kärryt vaan ylipäänsä on tosi vaivalloiset, tuplien kanssa en varmaan selviäis :D
Joo, kyllähän kahden lapsen kanssa liinaillen tai yksikkörattailla pärjää, mutta meillä ikäerolla 0,1v. ja 3,5v. on välttämättömät. Siis kolme lasta. Ja talvivauva tulossa, että en liinaile talvisin niin paljon.
Phil&Teds.
sen parempaa ratkaisua et tuohon voi löytää. Matkarattaat,vauvan nukkumapaikka, sisarusrattaat, tavallisten rattaiden kokoiset, menee pieneen tilaan, ei oo pitkät eikä leveet, mikä on yleensä sisarusrattaiden ongelma.
tolla ikäerolla ei välttämätöntä, jos kova kävelijä. seisomalauta. kahen kans menee vielä. itelle tulee kolmas ikäeroa 1v.pakko tuplat. 3,5v.seisomalaudalla, jos ei jaksa kävellä, tosin meillä reipas poika.
ikäero 1v7kk ja tuplat ovat olleet ehdottomat! Nyt nuorempi jo vuoden ja tuplat edelleen käytössä usein. Nuorempi on koko ajan nukkunut päikkärit tuplissa ja koko viime talven molemmat nukkuivat niissä vallan sopuisasti! Nyt mulla taas yhdistelmätkin usein käytössä kun vanhempi ajaa pyörällä tai kävelee, sinuna en missään tapauksessa vielä möisi, ellei sitten oo matkarattaita. Eli tilanteen mukaan molempia käytetään. Alkuun vanhempi ei jaksanut kävellä pitempiä matkoja, eikä seisomalaudassa voinut niitä pitkiä matkoja seistä...
mutta en halunnut tuplia, koska nillä on niin hankala kulkea julkisill(asun pääkaupunkiseudulla). Niinpä isompi kulki rattaissa ja vauvalle ostin kantorepun ja liinan. Oli todella kätevää!
lasten ikäero 11 kk. Tuplat hommasin ja ovat olleet käytössä n. kuusi kertaa. Vanhempi on kävellyt siitä lähtien kun oppi kävelemään. Puoli väkisin on tuplissa istunut! Enkä alkanut sitten pakottamaankaan istumiseen, kun on liikkuvainen kaveri.
Kaverin lapsilla ikäero on puoltoista vuotta ja ei olisi selvinnyt ilman tuplia.
Se on niin lapskohtanen asia. Ehkä voisi olla parempi teillä se seisomalauta jos vanhempi kova kävelemään.
En ainakaan suosittele yksikkövaunuja pois laittamaan vielä!
Joo, kyllähän kahden lapsen kanssa yksikkörattailla pärjää, mutta meillä ikäerolla 0v.,1v. ja 3,5v. on välttämättömät. Siis kolme lasta. Ja talvivauva tulossa, että en liinaile talvisin niin paljon. Vaikka meillä on kävelty jo 10kk iässä, niin kyllä sitä jos on vähänkin menojalka reippaampi, on mukava rattailla, voihan sitä kävellä ja siitä ottavat tukea kiinni jne. Isompi lapsihan ei välttämättä ole aina mukana, kun käy kerhossa parina päivänä, mutta hälle on seisomalauta varulta vaunuissa. Meidän lenkit on jopa 10 km.