Yritin katsoa keskusteluja ko. aiheesta, mutta en löytänyt mitään muuta, kuin että luottokortti "pitää" olla, kun matkustaa USA:n.
Lähdemme New Yorkkiin ja hotellin varauksessa luki, että he varaavat yöpymisen hinnan kortilta saavuttaessa hotelliin, varataanko summa siis luoton puolelta vai "tililtä" ja voiko tuon summan kuitenkin sitten maksaa tililtä, eikä creditillä?
Olen muutenkin kiinnostunut luottokortin käytöstä jenkeissä, eli vinkit tervetulleita. Saako siellä myös aina valita käyttääkö debittiä vai credittiä vai onko käytettävä juuri credit- puolta? Meneekö jotain ylimääräisiä maksuja, kun maksaa kortilla? Onko heillä sirupäätteet vai höyläysmenetelmä?
tselläni on OP:n visa, mutta eipä nuo käytännöt kai kauheasti vaihtele, vaikka olisi Master tai joku muu...?
Luottokortti USA:ssa
4
1426
Vastaukset
- useasti
että ottavat kortin kaniin ja maksu tapahtuu kun lähdette. Ei sitä ulkomailla mistään tililtä oteta vaan luotolla se menee. Siis unohtakaa tuo pankkikortti kun koneen pyörät koskee amerikan maaoerää. Ja on ihan sama höylääkö ne vai siru sillä molempia on käytössä. Ja sitä rahhoo saa automaatista ja sillä Visalla sinun tapauksessa.
- No ei tasan!
Minä ainakin ymmärrän tuon termin "ottavat kortin kaniin" että se luottokortti jää sinne hotellille ja sen saa takaisin kun lähtee!
Aivan järjetön ajatus; jos joku hotelli tuollaista vaatisi niin lähtisin todella liukkaasti suoraan ulos ovesta (ja luultavasti soittaisin vielä poliisit).
Se, mitä hotellit USA:ssa kyllä tekevät (ja itse asiassa muuallakin maailmassa, myös Suomessa), on se että ottavat sen luottokortin tiedot jo siinä sisäänkirjoitusvaiheessa. Siis haluavat nähdä sen ja vetävät sen myös koneen läpi. Mutta kyllä sen sitten saa heti takaisin, tottakai!
Tällä siis varmistetaan se että asiakas ei livahda maksamatta; tai että jos tämä tuhoaa huoneensa, tyhjentää minibaarin tms. niin se veloitetaan sitten jälkikäteen. - kuittaa ja alleviivaa
No ei tasan! kirjoitti:
Minä ainakin ymmärrän tuon termin "ottavat kortin kaniin" että se luottokortti jää sinne hotellille ja sen saa takaisin kun lähtee!
Aivan järjetön ajatus; jos joku hotelli tuollaista vaatisi niin lähtisin todella liukkaasti suoraan ulos ovesta (ja luultavasti soittaisin vielä poliisit).
Se, mitä hotellit USA:ssa kyllä tekevät (ja itse asiassa muuallakin maailmassa, myös Suomessa), on se että ottavat sen luottokortin tiedot jo siinä sisäänkirjoitusvaiheessa. Siis haluavat nähdä sen ja vetävät sen myös koneen läpi. Mutta kyllä sen sitten saa heti takaisin, tottakai!
Tällä siis varmistetaan se että asiakas ei livahda maksamatta; tai että jos tämä tuhoaa huoneensa, tyhjentää minibaarin tms. niin se veloitetaan sitten jälkikäteen.kyllä juurikin näin, eli ottavat luottokortin tiedot talteen ja useimmissa tapauksissa onnistuu maksaa summa käteisellä. Luottokortin tiedot ovat ainoastaan hätävara eli jos vaikka hotellihuoneessa on rikottu jotain niin voivat veloittaa kortilta. Sama pätee esimerkiksi auton vuokraan, yleensä ottivat kortin tiedot talteen ennen vuokrausta vaikka maksoimmekin päätteeksi käteisellä. Joskus on myös mahdollisuus jättää pantiksi käteistä jossei korttia ole saatavilla, tämäkin on onnistunut USA:sa.
- Anonyymi
https://antiamericafinland.blogaaja.fi I wake up pissing on American flag. https://youtu.be/3myniT4ejGs https://antiamericafinland.blogaaja.fi I wake up pissing on American flag. https://youtu.be/3myniT4ejGs
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114389
- 803564
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223421Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 902974
- 762974
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672865"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589