Galluppi:
Kumpi lisää enemmän Kajaanin vetovoimaa ja matkailua, Oulujärven ylitystie vai kanava, joka yhdistää Oulujärven ja Nuasjärven?
Vastaan kanada, eiku kanava!
Kumpi lisää enemmän Kajaanin vetovoimaa ja matkailua, Oulujärven ylitystie vai kanava, joka yhdistää Oulujärven ja Nuasjärven?
Vastaan kanada, eiku kanava!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kanava, eli Kajaanin joki, joka virtaa Nuakselta Oulujärveen päin. Tuoden pian mukanaan myrkyt Talvivaaran kaivosalueelta.
Tämä mateleva vesi ei enää houkuta tänne ketään. :(
Toista olisi, jos kosket pauhaisivat.
Nyt on otollinen hetki aloittaa jättirapsehtiminen ja rakentaa molemmat! Mikä piristysruiske Kajaanin aluetaloudelle, kun pistetään kanava ja tietyö pystyyn yhtäaikaa. Yksityiset sijoittajat ottavat varmasti osaa tämän luokan sijoitukseen.
Molemmissa töissä voi myös käyttää työttömiä ja mamuja apuna. Eirityismäärärahalla -joka saataisiin valtion elvytysrahoista- voitaisiin jokaikinen joutilas pakottaa rapsehtimaan työllisyyden hoitamisesksi. Molemmilla työmailla olisi paljon aputöit, joita ammatti- ja/taikka kielitaidotonkin mamu taikka peräkammarinpoika voisi hyvin tehdä.
Kajaani nousuun ja kanavat auki!
Hullu töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä.
Hullu töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä.
ja helevatan suuri tunneli oulujärven ali tae vaekkapa oulujoenni alle aena ouluun asti
Jormuanlahteen. Purettiin pois kannnattamattomana ja liikenne siirrettiin kumipyörille.
Esitys: Homma tulille ja EU-rahoituksella kolme eri kokokoista traileria plus nosturit molempien järvien satamiin. Käyttökustannukset maksaa jokainen käyttäjä osaltaan, realistisen taksan mukaan.
Hhmmm...pitäisi itselläkin maksaa jotain....hmm....eipä tuota taida tarvitakaan...jooh.