Kirjoitetaankon Japanissa yleisemmin Hiraganoilla vai Katakanoilla? Ja sekoittavatko he niitä yhessä lauseessa sekaisin? AUTTAKAA JA VALISTAKAA! Kiitos!
Kummilla kirjoitetaan?
3
724
Vastaukset
- Vive la Tokyo
Molemmilla sekaisin, sekä tietty kanji-merkit (ja joskus länsimaiset aakkoset/numeraalit) siihen päälle. Käytännössä usein menee niin, että kanji-merkeillä kirjoitetaan sanan vartalo ja sen taivutusmuodot hiraganoilla (ns. okurigana). Lisäksi hiraganoilla tulee partikkelit, konjuktiot yms lauseenjäsenet. Katakana-merkeillä kirjoitetaan yleensä vierasperäiset lainasanat ja nimet, sekä joskus myös taiteilijanimet vaikka kyseessä olisikin japanilainen henkilö/nimi.
Ei voi sanoa, kumpaa merkistöä (hiraganat vai kanjit) käytetään enemmän, sillä se riippuu myös tekstin luonteesta. Jotkut tekstit ovat huomattavan kanji-painotteisia kun toississa taas on on hiraganoja suhteessa enemmän. Jos taas vertaillaan hiragana- ja katakana-merkkien käyttöä keskenään, niin hiraganoja käytetään enemmän.- Hupli
Ajattelin nyt jatkaa tähän toisen viestiin, kun on niin sopiva aihe.
Olen jo viroa opiskellut sen verran, että osaan kielisäännöt ja tarpeelliset sanat ja ajattelin nyt siirtyä japaniin. Mitkä merkit ovat japanin kielessä sellaisia, mihin kannattaisi ensimmäisenä perehtyä ja voiko yhdellä merkistöllä pärjätä mitenkään. Niin tuo japanin kieli kiinnostaisi, mutta en uskalla lähteä opiskelemaan yhtään, kun en tiedä, millä merkeillä loppujenlopuksi parthaiten pärjää. - Vive la Tokyo
Hupli kirjoitti:
Ajattelin nyt jatkaa tähän toisen viestiin, kun on niin sopiva aihe.
Olen jo viroa opiskellut sen verran, että osaan kielisäännöt ja tarpeelliset sanat ja ajattelin nyt siirtyä japaniin. Mitkä merkit ovat japanin kielessä sellaisia, mihin kannattaisi ensimmäisenä perehtyä ja voiko yhdellä merkistöllä pärjätä mitenkään. Niin tuo japanin kieli kiinnostaisi, mutta en uskalla lähteä opiskelemaan yhtään, kun en tiedä, millä merkeillä loppujenlopuksi parthaiten pärjää.Useimmilla, ellei jopa kaikilla alkeiskursseilla aloitetaan merkkien opettelu hiraganoista ja siirrytään sitten sen jälkeen katakana-merkkeihin. Jahka ne on ensin jollain tapaa hallussa, niin sitten alkaa kanji-merkkien opiskelu. Samaan aikaan opetellaan tietysti peruskielioppia sekä sanastoa ihan länsimaisin aakkosin kirjoitettuna, mutta pikkuhiljaa siirrytään hiraganoilla/katakanoilla/kanjeilla kirjoitettuihin teksteihin. Usein oppikirjoissa sekä nuoremmille suunnatuissa sarjakuvissa kanji-merkkien yläpuolelle on kirjoitettu oikea lukutapa hiraganoilla, jolloin lukeminen onnistuu vaikka kyseistä kanji-merkkiä ei vielä osaisikaan.
Hiragana ja katakana -merkistöjen opettelusta ei kannata ottaa paineita, ne oppii kyllä pienellä harjoittelulla suhteellisen nopeasti. Sekä hiragana-, että katakana-merkistöt kattavat kummatkin kaikki japanin kielessä käytetyt tavuaakkoset (46 kpl), joten niillä voidaan kirjoittaa kaikki japanin kielen sanat. Periaatteessa voisit siis kirjoittaa kaiken haluamasi vain hiraganoilla (esim. lapset usein tekevät niin, jos eivät vielä kanji-merkkejä osaa). Tosin koska japanin kielessä ei yleensä käytetä sanavälejä, niin tekstistä tulee silloin aika vaikeasti luettavaa. Kanji-merkitkin oppii hiljakseen, siitä ei kannata kantaa hirveästi huolta.
Mieti hieman miksi haluat kieltä opiskella ( = mihin haluat sitä käyttää) ja suunnittele merkkienkin opiskelu sitten sen mukaan. Jos haluat oppia kieltä esim. matkailun vuoksi niin pelkkien hiraganojen osaaminen auttaa jo paljon, ja jos ehdottomasti haluat opetella vain yhden merkistön, niin hiraganat olisi silloin paras valinta. Käytännössä kuitenkin jos kursseilla aiot opiskella, tai haluat kielen osaamisessa kehittyä pidemmälle, niin kaikki kolme merkistöä tulevat ennenpitkää vastaan ja tutuiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463