Pariisin ooppera jne

une petite fille

Onko kenelläkään kokemuksia Pariisin oopperasta Palais Garnier:ista, jos sinne varaisi liput esim. balettiin tulisikohan hinnaksi kuinka paljon ja miten sinne tulisi pukeutua??

Onko millaisia kokemuksia lokakuisesta Pariisista?? Millaiset ilmat ja uskaltaako toivoa, että turisteja olisi hieman vähemmän?

Aurinkomatkojen kautta jos tekee matkan kannattaako Louvreen tehdä tutustumiskierros aurinkomatkojen oppaan kanssa vai selviäsisikö myös ominpäin?

5

1401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fantomen2

      Täältä löydät hinnat, voit tilata liput jne. Pukeutuminen Pariisin oopperataloissa on jopa yllättävän rentoa, ensi-illat kai sitten toinen juttu.

      • fantomen2

      • Pariisin matkaaja

        Jos olette ensimmäistä kertaa Pariisissa, niin jättäisin Louvren, Versailles'n ja muut jättikohteet ehkä jopa väliin. Niihin menee hirveästi aikaa. Ainakin, jos kyse on pitkästä viikonlopusta, jättäisin nuo jättiläiset väliin.

        Jos menette Louvreen, niin varatkaa koko päivä ja ostakaa museopassi ennakkoon jostain, missä on lyhyemmät jonot. Ennakkoon lipun hankkineille, kuten museopassilaisille, on lyhyemmät jonot. Louvressa ei kannata syödä. Sen ravintola ja kahvio kuuluvat Pariisin huonoimpiin. Esimerkiksi Orsayn taidemusen ravintola taas on hyvä, joten kaikki museoravintolat eivät ole huonoja.


    • pekka koo

      Oopperasta en valitettavasti tiedä, mutta Louvreen menisin ominpäin, ei se vaikea paikka ole. Näin saa kulkea omaan tahtiin, ja katsoa ne asiat, jotka itseä kiinnostavat.

    • Pariisiin taas

      Pariisin oopperan nettisivuilta olen ostanut useamman kerran liput sekä balettiin (Garnier) että oopperaan (Bastille) hyvissä ajoin ennen matkaa. Eri hintaisia lippuja löytyy ja postissa tulevat pian (ilman postikuluja) koristeelliset liput. Pukeutuminen aivan samanlaista kuin Suomen teattereissa eli rennosta hyvinkin juhlavaan. Helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9084
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe