Mikä on standardi välitilan korkeus ? Siis ero alatason ja yläkaapin alareunan välillä?
mitta-apua
epätietoinen
54637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on 465mm 30mm:n työtason kanssa. asennuksessa jätä siis 495mm väli.
465 on erään kalustetoimittajan välitilan korkeus. luettelen tässä muutamia muita: 460, 473, 479, 483, 500, 525, 555.
Laskennallinen juttu: mikäli keittiöösi tulee korkea komero... olkoon nyt vaikka siivouskomero. Tässä esimerkkitapauksessa komeron totaalikorkeus voisi olla vaikka Metsäpuun käyttämä 2361 mm sokkeli mukaan luettuna. Seinäkaapin korkeus 988 vähennetään pois tästä korkeudesta, samoin tason korkeus lattiasta mitattuna. Erotukseksi saadaan 473 mm. Otetaan saman valmistajan matalampi komero, totaali korkeus 2083 mm lattiasta, vähennetään tämän komeron kanssa käytettävä seinäkaapin korkeus 704 ja työtaso tot. 900, saadaan erotukseksi 479 mm. Eli jopa samalla valmistajalla voi olla kahta erilaista välitilan korkeutta.... ja tietysti, kun tänä päivänä seinäkaappien korkeusmittoja on useita ( esimerkkitapaukseni Metsäpuulla 352, 421, 566, 704, 988 ) ja sijoitteluvaihtoehtoja myös useita, et voi saada oikeaa vastausta kysymykseesi tietämättä, millaisia kaappeja sinulle on oikeastaan tulossa.
Lyhyesti; sana standardi on poistunut keittiökalusteteollisuudesta.
Itsekkin katsottiin keittiön mittoja erään toimittajan kuvastosta ja laitettiin tuet sekkä samoin sähköjohdot sen mukailille korkeuksille.... aika harva osoi oikealle kohdalle, kun otettiinkin lopulta eri toimittajan kalusteet.
Komeroa ei ole vielä koottu, mutta sokkelineen muistaakseni tuota 2,35 metrin luokkaa ja yläkaapit olisi 99 cm luokkaa. Siitä siis saisi laskettua suunnilleen sen korkeuden, kiitos vinkistä!
On kuitenkin olemassa esim. liesituuletin-liesi. Kaasuliesi vaatii enemmän väliä kuin tuo tavallinen. En muista mittoja, mutta ne on määräyksissä.