Naapuri tarjosi muutamaa hehtaaria vuokralle ja haluaisin hevosille laitumeksi ja vähän heinääkin voisi siitä teettää. Ollut kesannolla ennen tätä, kasvaa kaikennäköistä sekalaista kasvia. Mitä tuolle olisi paras tehdä ja milloin? Voiko nyt syksyllä tehdä enää mitään? Jos kylvetään vasta keväällä, niin pääseekö samana kesänä laiduntamaan tai saako heinäsatoa korjattua?
Laitumen perustaminen ja hoito
Aloittelija näissä hommissa
2
801
Vastaukset
- kasvusto
glyfosaatilla ja kynnä tänä syksynä sitten kun kasvusto on täysin ruskea. Keväällä kylvö. Voit laiduntaa loppukesällä. Heinää ei kannata vielä ensimmäisenä kesänä korjata. Ehkä voit saada vähän säilörehua.
- suojavilja
suojakasviksi kauraa, saat pollelle purtavaa jo ensimmäisen kesän sadosta, vaikka heinää joudut odottamaan seuraavaan suoveen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836309
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj534489- 764227
- 1314081
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?533244Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263068Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72727- 342362
- 2042181
- 462006