17-vuotias & oppisopimus + työkkäristä!

helsinki17

Kannattaako alaikäisen mennä kyselemään töyvoimatoimistosta oppisopimuspaikkaa vai tulisiko reissu ihan turhaksi? Mitä työkkärissä edes yleisesti käydään läpi, kun oppisopimus on puheenaiheena?

Oppisopimuspaikan hankkisin mieluiten eläinalalta. Eläinhoitola/eläinkauppa tjsp olisi mieluisin työpaikka. Läheisissä eläinkaupoissa ajattelin käydä koiran kanssa pyörähtämässä ja kysellä oppisopimuksen mahdollisuudesta. Vähän kauempiin kauppoihin ajattelin taas laittaa sähköpostia/soittaa. Ottaisin mielelläni vastaan vinkkejä miten asia kannattaa tuoda ilmi niin paikan päällä kuin sähköpostitsekkin/puhelimitsekkin?

Mikäli eläinalalla ei tärppää olen valmis monenlaisiin hommiin laidasta laitaan. Esim. joku muu pienimuotoisempi liike kuten kirjakauppa, pieni vaatekauppa, kahvila yms. olisi mahdollinen.

Ymmärrän oppisopimuspaikkojen olevan aika kiven alla, joten kaikki vinkit paikan hakuun tervetulleita.

1

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opsolainen

      Tietääkseni työkkäristä ei oppisopimusasioissa ole paljon apua. Itse soittelin suoraan yrityksiin ja kerroin etsiväni oppisopimuspaikkaa. Kannattaa ihan aluksi ottaa yhteyttä oman kunnan oppisopimustoimistoon, josta saa tarkempia tietoja opintojen toteutukseen.

      Kai tiesit, että työssäkäynnin lisäksi oppisopimusopiskelijan on suoritettava samat teoriaosuudet kuin kokopäiväopiskelijoidenkin? Olen jo kolmekymppinen ja opiskellut ammattiin sekä tavallisena päiväopiskelijana että oppisopimuksella. Oma mielipiteeni on, että päiväopiskelijana kukkaronnyörit ovat toki tiukalla pienen opintotuen vuoksi, mutta itse opiskelu on huomattavasti helpompaa. Oppisopimusopiskelijalle ei työssäkäynnin ja itsenäisesti suoritettavien koulutehtävien jälkeen paljon vapaa-aikaa jää.

      Onnea oppisopimuspaikan etsintään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      322
      1832
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      80
      957
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      736
    Aihe