Hei!
Jos suunnittelee uudisrakennukseen kiertoilmatakkaa, pitääkö se jotenkin huomioida ilmastointia suunniteltaessa? Liittyykö kiertoilmatakka kuinka kiinteästi ilmastointiin vai ei mitenkään?
Jos suunnittelee uudisrakennukseen kiertoilmatakkaa, pitääkö se jotenkin huomioida ilmastointia suunniteltaessa? Liittyykö kiertoilmatakka kuinka kiinteästi ilmastointiin vai ei mitenkään?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi haluat nykytaloon kiertoilmatakan? Niiden tehot ovat isoja ja vaikeasti säädettäviä. Kun takan lämmittää, niin koko huone on 30+ asteinen nopeasti. Kyseisen takan tehoa pystyy säätämään ilmaa kuristamalla, eli suomeksi kitupoltolla, jolloin takka tuuppaa niin paljon päästöjä naapureiden iloksi, kuin se vähänkin voi.
Nyt ilmeisesti haluat jotenkin takan huonoutta kompensoida ilmanvaihdolla? Helpoiten homma hoituu sillä, että takan ilmakanavan lähelle laitetaan poistoventtiili, jolloin iso osa lämmöstä kulkeutuu ulos talosta ja loput (50%?) muualle taloon.
Tuollaisella takalla ei taloa lämmitetä, mutta tämä ei liene tarkoituskaan, vaan ovat koriste- esineitä. Satunnaiseen takanpolttoon takkaa soveltuu hyvin ja silloin tuo lämmön imeminen poistoventtiilin kautta muualle on aivan hyvä ratkaisu. Takkaa voidaan polttamaan saastuttamatta ja ilman, että huone kuumenee liikaa.
ja laita ivkoneen koertoilmaotto uunin yläpuolelle. Vielä parempi on laittaa lattialämmityksen ja käyttöveden syöttöputket uuninkautta kulkemaan, niin koko talon lämmitys hoituu uunilla ja lattia ja käyttövesi lämpenee myös. Kesäkäyttöä varten lämmitä käyttövesi sähköllä tai auringolla.
Tai sitten laitat puukattilan ja 1000-2000l varaajan ja otat lämmöt siitä.
Huomaa että tuo sdfgsdfg:n ajatus ei ole tosissaan heitetty: se on (lähes) mahdoton toteuttaa. Siinähän uunin jälkeen pitäisi olla lämmönvaihtimet, jotta vesien lämpötilat saadaan sopivikiksi. Jos käyttövesi kiertäisi uunin kautta, niin siellä pitäisi olla hygieniasyistä aina vähintään 55 astetta lämmintä, jotta bekteerien kasvulta vältytään.
Takka vaatii oman hormin hyvälle hapelle. Poistoa voidaan pienentää polton ajaksi. Yleensä pelkkä ilmalämmitys vaatii ilman liikettä enemmän. Varaavaa voi pitää lämmityksenä.