Ehkä tyhmä kysymys, mutta kummiski: kun laittaa ajastukselle ohjelmia, mistä boxin voi sammuttaa siten, ettei se tyhjennä ohjelmointeja? Vai onko tarkoitus pitää muka boxia päällä koko ajan, kun on ajastanut jotain? Olen huomannut, että kun tallennus on käynnissä ja painaa on-off nappia, kone kysyy, että tallennus kesken suljetaanko kuitenkin. Kovasti tuntuu laitteen päällä ollessa kansi muutenkin kuumenevan...
Miten olette muuten kokeneet kyseisen laitteen? Onko hintansa/maineensa veroinen vehje? MInkälaisia mahdollisia pugeja on esiintynyt? Itselläni olevassa laitteessa on päivitys tehty viimeksi maaliskuussa. Yritin päivittää sitä, mutta ilmeisen latauksen jälkeen ruudussa alkoi vilkkua vain "end" ja mitään ei tapahtunut. Joten painoin on-off nappia, katkaisinko päivityksen latauksen tuolla tavalla?
Miten olette muuten kokeneet kyseisen laitteen? Onko hintansa/maineensa veroinen vehje? MInkälaisia mahdollisia pugeja on esiintynyt? Itselläni olevassa laitteessa on päivitys tehty viimeksi maaliskuussa. Yritin päivittää sitä, mutta ilmeisen latauksen jälkeen ruudussa alkoi vilkkua vain "end" ja mitään ei tapahtunut. Joten painoin on-off nappia, katkaisinko päivityksen latauksen tuolla tavalla?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Boksin sammuttaminen ei poista ohjelmointeja, ellei tallennus ole jo alkanut.
Jos ohjelman tallennus on menossa, kone kysyy, että suljetaanko kuitenkin. Jos siihen vastaa ei ja sammuttaa sitten television, digiboksi sammuu itsestään, kun tallennus on ohi. Jos siihen vastaa kyllä, ohjelman tallennuskin keskeytyy.
Jos ohjelman tallennus on menossa ja ei paineta ollenkaan on-off nappia, jolloin kone ei kysy sulkemisesta, ja sammutetaan vain televisio, boksiin jää virta päälle, vaikka tallennus loppuu.
Vai meneekö sittenkin niin, että jos tallennuksen ollessa menossa painaa virtakytkintä eikä vastaa "haluatko sammuttaa"-kysymykseen yhtään mitään, boksi menee valmiustilaan tallennuksen loputuua.
Jos vastaa "ei", jää boksi päälle tallennuksen loputtua. Jos vastaa "kyllä", menee boksi valmiustilaan sámantien ja kesken ollut tallennus menee pieleen.
Hyvä että huomasit. Olet ihan oikeassa.
Jos siis haluaa digiboksin menevän kiinni tallennuksen jälkeen, niin on kuitenkin painettava sitä on/off -nappia ja jätettävä sitten vastaamatta kysymykseen, halutaanko sammuttaa. Sitten vain televisio kiinni. Jos sammuttaa virran vain televisiosta painamatta ollenkaan digiboksin on/off -nappia, vaikka tallennus olisikin kesken, niin silloin boksiin jää virta päälle tallennuksen jälkeenkin.
Toivottavasti nyt meni oikein!
Loistavaa! Kiitos avusta ja pyydän ymmärrystä lisäkysymyksille, kun tulee hetki, jolloin haluan taas kulkea aidan matalimmasta kohdasta :))
televisiota tähän mukaan mitenkään. Vaikka rämpyttäisit sitä päälle ja pois minuutin välein, niin se ei yhtään mitenkään vaikuta digiboksin sammumiseen tai päälläoloon. Ne ovat erillisiä laitteita, mikä ihmisille tuntuu muutenkin olevan vaikea käsittää, ei siis hämmennetä soppaa enää enempää.
Jos sammutat boksin silloin kun ajastettu tallennus olisi alkamassa ihan parin minuutin päästä, se tallennus ei luultavasti ala sitten ollenkaan. Noin olen kuullut käyneen ja itsekin olen kai sen takia vahingossa saanut ajastuksen epäonnistumaan. Olen noissa tilanteissa, jos ei voi odottaa ajastuksen alkamista, laittanut varmuuden vuoksi boksiin ajastetun sammutuksen. Voisi tietysti oikestaan kokeilla, onko tuollaista ongelmaa vielä boksissa, kun olen päivittänyt softan sen jälkeen kun luulin väärään aikaan sammuttamisen aiheuttaneen ajastamisen epäonnistumisen (hm... toissavuonna taisi epäonnistua, TF5100PVRt). Eli pitääpä kokeilla.
Kuvaamasi ajastetun tallennuksen alkamattomuus liittyy siihen, että valmiustilassa ollessan Toppy käynnistyy minuutti ennen tallennuksen alakamista, jotta se todellakin olisi täysin "hereillä" varsinaisella tallennuksen aloitusjetkellä. Jos siis sammutat boksin tuon binuutin aikana, on "heräämishetki" mennyt jo ohi ja tallennus jää tekemättä.
Ok Kiitos, paljon on painavaa asiaa tullut...
Mitenkäs tuo äänipuoli? Onko sillä käytännössä mitään väliä äänen laadun kannalta, kytkenkö boxin vahvistimeen vai telkkarin vahvistimeen? Mieluummin käytän yhteyttä suoraan telsusta, kun plkeikkaa pelatessa on kiva saada äänet kajareista myös.
Jälleen tyhmä kysymys, mutta boxin päivitys kai täytyy tehdä aina pelkästään tietokoneen kautta? Jotakin se alkaa kuitenkin tekemään, kun pistää päivityksen käyntiin? Pystyykö se kaapelia pitkin muka hakemaan päivityksen vai onko se tosiaan aina haettava verkosta?
Tuossa mallissa päivitys onnistunee vain internetin kautta.
tietokoneella joko USB portin kautta tai hitaan RS232 portin kautta.
Ohje löytyy:
http://www.topfield-finland.com/fi/kayttoohjeet/
kohdasta laiteohjelmiston päivitys ja tiedonsiirto.