Huolimatta pääministeri Vanhasen suuresta rakkaudesta Microsoft Windowsia kohtaan yhä useampi koulu on päättänyt menetellä toisin ja on siirtynyt tai siirtymässä käyttämään Linuxia.
Tästä luulisi valtiovarainministerinkin iloitsevan. Kerrohan Jyrki Matille vähän terveisiä.
Tästä luulisi valtiovarainministerinkin iloitsevan. Kerrohan Jyrki Matille vähän terveisiä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin ja linuxin yleistyessä myös ongelmat yleistyvät, paljon on uutisoitu miten Suomi on jo tippunut tietoyhteiskuntatasolla alaspäin. Iso kiitos siitä linuxille.
On lasten pahoinpitelyyn verrattavissa oleva asia laittaa heidät kouluissa opiskelemaan kummalisilla linuxjakeluilla. Sitten työelämässä ollaan sormi suussa kun hommat hoituukin koulun ulkopuolella Windowsilla.
Linux on syy ja tässä sen seuraus:
http://www.brightnews.fi/read_news.php?section_id=7
Sinäkään et saa mielipiteitäsi julki Windowsilla. ;)
http://uptime.netcraft.com/up/graph?site=www.brightnews.fi
Oikea ja järkevä suuntaus kouluilta siirtyä Linuxiin ja samalla tukea Suomalaista työllisyyttä ulkomaisen monopoliyhtiön sijaan. Suurin bonus Linuxin käytöstä tulee kuitenkin oppilaille, siitä että he oppivat oikeasti käyttämään tietokonetta muuhunkin kuin windows matopelien pelaamiseen.