Minkälaisia kokemuksia Teillä on asiasta.
Sukulainen- sijaisvanhempana
Gamma
8648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyviä kokemuksia minulla. Olen sukulaissijaisvanhempi ja kyllä mielestäni tällainen on paras mahdollinen ratkaisu kaikkien kannalta.
Se on kamalaa! Sain lapsen hyvin nuorena, lapsi on nyt isänsä äidin helmoissa ja on niin kamalaa. Kadun sitä valintaa loppu elämäni sillä heiltä kuulen haukkuja aina, henkistä väkivaltaa ja kamalia painajaisia jossa hän esim kuristaa minua. No ehkä kaikilla ei mene sukset noin ristiin mutta meillä menee erittäin huonosti. Hän ei ole vastannut puheluihini vuoteen ja tapaamiset lapseni kanssa joudun järjestämään tämän naisen entisen miehen kanssa joka on lapseni vaari. Helvettiä tämä on, ja tuo nainen ei ikinä anna tapahtua sitä päivää että saisin lapseni itselleni takaisin.
Oikein ihanat kokemukset ainakin minulla, serkkusiskolla (kuten hän itse minua nimitti 6 vuotiaana).
jäi orvoksi aikinaan ja sijoitettiin hänen tädeilleen.
Ja siitä hän näkee painajaisia vielä tänä päivänäkin, vaikka on jo ikää melko paljon.
Pimeään komeroon sulkemista ja muuta mukavaa, sukulaissijoitus.
Erittäin huonoja ! Ei onnistu mitenkään.
Minut sijoitettiin tätini perheeseen jo vauvana, asuin siellä koko ikäni. Suurimmaksi osaksi hyviä kokemuksia. biologisilla ja kasvattivanhemmilla tuli toisinaan riitaa kasvatusnäkemyksistä, mutta muuten kaikki sujui hyvin.
Lapseni meni asumaan äidilleni kun oli 2,5v. Alunperinkään äiti-tytärsuhteemme ei ollut hyvä, mutta luulimme pystyvämme tulemaan toimeen - saihan lapsi olla myös lähellä äitiään. Tilanne tulehtui jo heti alkuunsa, nyt parin vuoden päästä homma menee jo niin että en näe lastani juuri ollenkaan. Siinä on niin paljon vaakakupissa.
Jos kaikki kuviossa olevat aikuiset käyttäytyvät asiallisesti ja motiivina kaikilla on _lapsen etu_, niin miksi ei toimisi?