Onko osuuspankin talonrakennukseen tarkoitettu laskuri mielestänne realistinen?
https://www.op.fi/op?valilehti=true&id=20104&srcpl=3
Se tuntuu antavan aika korkeita summia.
Eikö kuitenkin ole perussääntö, että Helsingin lähialueilla täysin avaimet käteen rakennetun talon kustannusarvio on keskiverrolla tasolla noin 1,5 kertaa kerrosalaneliöt? Tällöin et tee itse mitään?
Osuuspankin laskuri: realistinen?
9
5037
Vastaukset
- karikko47
Käytin "lämmin sisätila" kohdassa huoneistoalaa. En tiedä onko 1:1 lämpimän sisätilan kanssa.
...tällä palstalla on aiemmin OP-laskurin tuloksia esitelty ja niistä keskustelua käyty, viittaisi aika hyvään realismiin.
- kokeillut
Meidän taloon tehtiin budjettia ja kokeilin muiden lisäksi myös tuota laskuria, joka antoi budjetin yläkanttiin. Ei meillä ole kulunut niin paljon rahaa kuin mitä tuo laskuri antaa olettaa. Paras budjetti saatiin sitten siihen tarkoitetulla oikealla ohjelmalla, jossa on tarkemmin määritelty eri rakennusosat. Meille ei siis tule talopakettia vaan paikallaan rakennettu yksilöllisesti suunniteltu talo. Materiaalikustannuksissa tuli säästöä, koska kaikki osat pystyi kilpailuttamaan erikseen. Naapuri jutteli, että heidän pakettitalonsa tuli suunnilleen maksamaan sen verran kuin pankin laskurit antoivat olettaa, mutta hiukan yläkanttiin heilläkin pankin laskuri näytti, mitä todelliset kustannukset olivat.
- tyc
on aika lähellä.... se palvelee hyvin budjettimielessä kun menee pankkiin.
luultavasti totuus on alempi, mutta bujettimielessä hyvä työkalu - ..ainakin meillä
Joo op:n laskuri näytti ainakin vielä viimevuonna meidän taloon jotain 50-70 tonnia liikaa. Tosin oman työn osuus oli meillä erittäin suuri eikä taloa tehty paketista. Itse pitäisin noita laskureita lähinnä tavallisen järkevän rakentajan hankkeen ylärajana: Enempää ei saa menemään jos ei pahasti mokaa tai jos rahan menoa ei yhtään laske.
- jk
aika pessimistisiä lukemia se todellakin antaa, ainakin meille! Rakennettiin v 2007 talo 120m2 itä-suomeen ja op:n laskurin mukaan sen olisi pitänyt kustantaa 190 000e mutta selvittiin 150 000 eurolla ihan kevyesti.
- "Julkaisemme tamän poikkeuksellisesti nimimerkillä"
Meillä laskettiin op:ssä eri tavoin (Raksystems)..kustannusarvio pankilla 369t. ja oma määrälaskentakustannusarvio 220t.
Lisäksi pankki arvioi valmiin talon arvoksi 260t! ilmnan että mitään piitustuksia tms kuvia tms paikallakäyntiä..
Eli kupletin juoni oli se,että hankkeen kustanusarvio=lainantarve yläkanttiin ja valmiin talon hinta-arvio valmiina alakanttiin. Tästä seuraa se,että vakuutta täytyy olla reilusti yli,,eli jos ei ole massia lompakossa,pitää alkaa etsiä nimiä paperiin..
Nyt kohta talo valmis, ja kustannukset valmiilla pihallakin n. 260t. Pankinjohtaja sanoi,että ei hänen urallaan ole kukaan vielä budjettia alittanut näin..
Pidän osuuspankin lohjan seudun asutoarviointia uskomattomana floppina, kun talon myyntihinta riippuen neliöhinnoista on n. 450-615t.
Että näin täällä päin.. - Ei paha
Me tilattiin avaimet käteen talo (130 neliötä) Vantaalle maaurakointi paalutus pihat kaikki yhteensä liittymineen ym 230te.
- jos syötät oikeat arvot
Sehän näyttää oikein tai väärin, riippuen täysin siitä miten totuudenmukaisia ja oikeita arvoja/arvioita sille ohjelmalle olet syöttänyt.
Minäkin pidin op-laskurin tuloksia liian korkeina kun ennen projektia kattelin millaisia kustannuksia se antaa. Talopeli näytti kivempiä, pienempiä lukuja.
Op-laskuri oli ihan oikeassa, antoi jokseenkin tarkkaan oikeat kustannukset.
Talopelikin vei lopulta aika samaan kun sille syötti tarkempia/oikeampia lukemia.
80% rakentajista ylittää budjetin. Jos haluat ettei tartte kysellä lisälainaa ni usko sitä laskuria joka antaa isoimman luvun. Ja jos et ole rakentanut henk.koht. taloja aiemmin niin älä todellakaan yliarvioi oman työn osuutta. Paitsi tietty jos tekee niinku naapuri joka hyväksikäyttää vanhaa eläkkeellä olevaa raksapappaansa 10h/pv, 7pv/viikko... Naapurihan ei itse tee mitään, se harrastaa... Tolleenhan sitä saa oman työn osuutta kivasti, tekemättä mitään =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760