Lukenut hei, kuule

Ihan kauheata hei, eikö olekin. Nyt täällä Hesassa alkaa kanijahti. Niitä saa pyydystää verkoilla ynnä muulla. Lupa tarvitaan, mutta sen saa kun käy pyytämässä. Kalastajat verkkoineen tervetulleita.
Ahvenanmaan mustien ja löyhkäävien lintujen tappo on samaa verenvuodatusta.
Tähän asti niitä kaneja on kuollut vaan kun ovat sotkeutuneet ihmisten jaloissa. Ja kaupungissa on vaan jotain tuhansia pareja näitä pomppijoita. Kait 20 000 ainakin.
Mitä tehdään Ahvenanmaan ja Stadin lahtauksen estämiseksi.
3374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Ahvenanmaan mustien ja löyhkäävien lintujen tappo on samaa verenvuodatusta."
onko joku luontoomme kuuluva lintu Ahvenanmaalla suomenruotsalaisille semmoinen uhka, että ne pitää
teurastaa?
Onko se syy, että ne joskus erehtyvät syömään kalankasvattien altaista lohenpoikasia
Onko tutkittu sitä, mitä haittoja kalankasvatus aiheuttaa merialueellamme?
Merimetsojen haitat on pientä siihen verrattuna mitä kalankasvatus aiheuttaa saaristossamme.
On syytä ottaa kantaa EU:ssa tähän ja saada nämä Ahvenanmaan uppiniskoittelevat poliitikot aisoihin tai peräti linnaan heidän omaperäisistä luontoa tuhoviasta teoistaan.

Äänestä
  • Surku sinua ja pientä pään sisäistä kapasiteettiasi. Päivitä se! Ai niin, missä? Ei muuten kuin "Delite" se.

    Äänestä

  • diRibeira kirjoitti:

    Surku sinua ja pientä pään sisäistä kapasiteettiasi. Päivitä se! Ai niin, missä? Ei muuten kuin "Delite" se.

    Miks kaikki tuntemani R.k. on tosikkoja ? . onko kulttuuri se olla juntti sinä ei hölmöile pidä pokka jo on nään tätä paskaa päivittäin ja uskon että joku muukin sen on nähnyt. se että ketunpesä haisee Miks suomessa joku asia haisee josta ei saa puhua ääneen onko tehvan niin koulutettu etteiv es,eero vai mennäänkö 2050 ennenkö juntti Tämä ei ole kiihotusta kansanryhmää vastaan vaan tämä tarina on tosi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piis kirjoitti:

Ihan kauheata hei, eikö olekin. Nyt täällä Hesassa alkaa kanijahti. Niitä saa pyydystää verkoilla ynnä muulla. Lupa tarvitaan, mutta sen saa kun käy pyytämässä. Kalastajat verkkoineen tervetulleita.
Ahvenanmaan mustien ja löyhkäävien lintujen tappo on samaa verenvuodatusta.
Tähän asti niitä kaneja on kuollut vaan kun ovat sotkeutuneet ihmisten jaloissa. Ja kaupungissa on vaan jotain tuhansia pareja näitä pomppijoita. Kait 20 000 ainakin.
Mitä tehdään Ahvenanmaan ja Stadin lahtauksen estämiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu