Eläkkeelle ja lomapalkan laskenta

hyperheikki

Hei. Lomanmääräytymiskausihan on se 1.4-31.3. Henkilö joka on ollut talon palveluksessa vaikkapa 10 vuotta jää eläkkeelle 1.10.2009. Lomaahan on kerennyt kertyä ajalta 1.4.2009-30.9.2009 15 päivää. Kysymykseni kuuluu: Lasketaanko tältä puolelta vuodelta lomapäivän suuruus esim. 90 e erikseen, vai käytetäänkö maksamiseen ajankohdan 1.4.2008-31.3.2009 lomapäivän summaa joka kertyi kyseiseltä ajalta?

3

2080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkanlaskijana

      Eläkkeeelle jäädessä pitämättömät lomat maksetaan rahana aivan kuten ns. normaalissa työsuhteen päättymistapauksessa.

      01.10.2009 on normikäytännön mukaisesti jäljellä ns. talviloman osuus 6 päivvää uudet kertyneet lomat.
      Kesälomakausi on päättynyt 30.09 joten periaatteessa nämä on pidetty. Jos näin ei ole, niin nekin maksetaan rahana.

      Se miten lasketaan tuo korvaus, riippuu pitkälti siitä mitä tessiä noudateaan. Onko prosenttipohjainen vaiko kuukausipalkkaan / päiväjakajaan perustuva sopimus.

      Jos tuo on prosenttipohjainen ja lasketaan lomanmääräytymiskauden palkoista, niin silloin korvaus lasketaan erikseen molemmilta kausilta.

      Jos taas kyseessä on kuukausipalkkalainen, niin korvauksen laskutapa on suoraan :
      kk-palkka / 25 * lomapäivien lukumäärä

      • ent. palkanlaskija

        Sisältyikö vastaukseesi lomaltapaluuraha? Kun minä olin palkanlaskijana, piti eläkkeelle lähtevälle maksaa myös lomaltapaluuraha.


      • hyperheikki

        Kyseessä on tuntipalkkainen henkilö ja metallin tes (teknologiateollisuus).
        Eli hänen kohdalla on tuo prosenttipohjainen ja lasketaan lomanmääräytymiskauden palkoista, ja silloin korvaus lasketaan erikseen molemmilta kausilta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4420
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      148
      4165
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3762
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2394
    Aihe