Nissan japskien kakkonen

Nissan on hyvä kakkonen Japskeissa! Vähän kuin Skoda VW konsernissa.

Itse ajan jatkossakin Toyotalla.
131799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tuossa on kyllä siinä mielessä totuuden jyvä etten ainakaan itse tunne ketään ihmistä joka ajaisi Nissanilla sen vuoksi että se olisi Toyotaa parempi. Kaikki tuntemani ajavat Nissanilla koska se on Toyotaa halvempi.

Äänestä
  • Jos ajatellaan vaikka Primeraa ja Carina E:tä 2,0L koneella. 90-luvun puoliväli.

    Primeran kone käljyllä ja pirun luja, huollettuna kestää 500tkm ilman remppoja. Carinan kone hihnalla ja myöskin luja. Mutta hihna vaatii vaihtoja -> kuluja.

    Carinan muotoilu vanhahtava, ei taatusti ärsytä ketään, huomaamaton kuin mikä. Primera samaten muotoiltu huomaamattomasti, mutta sentää hitusen modernimpi kuin carina. Kokoluokka sama.

    Kolaritilastojen mukaan primera samassa luokassa isojen volvojen kanssa, carina pärjäsi surkeasti.
    (Ruotsalainen tutkimus onnettomuuksista ja loukkaantumisriskistä eri autoilla)

    Kummatkin ruostuvat harmittavan herkästi.

    Miksi siis maksaa esim. 2000e enemmän saman vm. carinasta, joka mielestäni jo turvallisuudenkin takia on huonompi ostos kuin primera.

    Äänestä

Toyota ja Nissan ovat eri konsernia, eikä niitä ole tehty yhteiselle tekniselle pohjalle kuten VW, Seat ja Skoda sekä osin Audikin. Toyota-pojan taholta voinee pitää kohteliaisuutena, kun laittaa Nissanin oman merkkinsä jälkeen toiseksi, eikä esimerkiksi Mazdaa, Hondaa tai Mitsubishiä.

Äänestä
  • No Mazdahan on Ford, Honda on "japanin bemari" ja Mitsua ei ehkä voi laskea mukaan ollenkaan...

    Mielestäni Nissan voi laittaa jatkossa Toyotan ahtaalle myöskin, ainakin vauhti on päällä!

    Äänestä

"toi ota" jos et muuta saa

Äänestä
  • Niinpä, kyl maar se se toyota on sentään auto!
    Nissanithan on jotaan englantilaisia kyhäelmiä...niinuin vivat ja minit ei maar niit oikeiks autoiks tarte lukkeekkaan..

    Äänestä

  • Japsi kirjoitti:

    Niinpä, kyl maar se se toyota on sentään auto!
    Nissanithan on jotaan englantilaisia kyhäelmiä...niinuin vivat ja minit ei maar niit oikeiks autoiks tarte lukkeekkaan..

    Eikös ne toijjotatkin tehä myös Englannissa,avet ja jarisvarikset..

    Äänestä

  • jep kirjoitti:

    Eikös ne toijjotatkin tehä myös Englannissa,avet ja jarisvarikset..

    corollat :))

    Äänestä

  • Japsi kirjoitti:

    Niinpä, kyl maar se se toyota on sentään auto!
    Nissanithan on jotaan englantilaisia kyhäelmiä...niinuin vivat ja minit ei maar niit oikeiks autoiks tarte lukkeekkaan..

    Kyl maar se on silleen että mun Datsun Maxima on kyhätty jaappanissa.

    Äänestä

tämä on taas niitä amislaisten haaveiluja. kun ei ole vielä mitään autoa niin joku merkki pitää ottaa ja provoilla.jos niin haaveilee tojotasta niin pysyisi siellä tojon palstalla eikä tulisi sotkemaan nissanin asiallista KESKUSTELUpalstaa

Äänestä

2:nen?! :))

NISSAN SKYLINE GT-R, se on kyllä 1:nen! ;)

Äänestä

Olihan Toi-otalla niitä hienoja Celicoita silloin 4-wd turbo aikana, mutta nyt on vain Supra. Eikä sitäkään tuoda Suomeen. Nå, ehkä tekevät 2,4:taan 200 Hv T-Sport version?

Äänestä

Toyotalla ja Ladalla ajavat perässäkulkijatyypit, siis peräkylän juntit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TOYOTA kirjoitti:

Nissan on hyvä kakkonen Japskeissa! Vähän kuin Skoda VW konsernissa.

Itse ajan jatkossakin Toyotalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu