Mulla on kone jonka nuutuneen näköinen kotelo kaipaisi vähän pintaremonttia. Vaihtoehdot tasan joko maalaus tai päällystäminen jollain kontaktimuovin tapaisella.
Mutta mitä te neuvoisitte? Maalaus? Vaiko muovia päälle? Muovi olis muuten okei mutta mua arvelluttaa se siksi että jos se alkaa varaamaan staattista sähköä ja näin ollen pääsee jotain kautta purkautumaan itse koneen elektroniikkaan. Vai olisko jostain saatavilla sellaista kontaktimuovia jonka kanssa ei tule staattisen sähkön ongelmaa?
Entä se maalaus? Kannattaisko ihan ostaa suoraan spray-purkki, tukkia kaikki kotelon reiät ja peittää ei-maalattavat osat, vetää hengityssuojain naamalle ja suojalasit ja mennä ulos pihalle (omalle pihalle) maalaamaan se?
Tuo kone olis muuten ihan hyvä, mutta sen kotelon nuutuneisuus häiritsee eli pitäis saada siihen ulkoisesti uutta eloa.
Kotelon pintaremontti
1
603
Vastaukset
- joku vaan
Se kone on ympäröity metallisella kotelolla, joten ei sinne elektroniikkaan asti ihan helpolla mitkään sähköpurkaukset pääse. Lisäksi syntyvät potentiaalierot eivät olisi elektroniikan ja kuoren, vaan lähinnä kuoren ja jonkin muun välillä, joten purkaukset eivät edes pyrkisi koneen sisälle. Lisäksi, se koneen etupaneelikin on useimmiten ihan vaan tavallista muovia.
Maalaus varmaan onnistuisi, miksei, onhan niillä jo vakiona maalipinta. Ehkäpä suurin kysymysmerkki on miten muoviosat reagoivat maaliin? Sitä en osaa sanoa, mutta eiköhän maali muovipaneeliinkin tartu, kunhan vaan ensiksi poistaa mahdollisesti koneen pintaan kertyneet rasvat ynnä muut epäpuhtaudet pois. Ja muistaa ettei nappuloita kannata maalata, saattavat muuten jäädä kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1369140Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735304Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras263626- 472523
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan22029- 691835
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1321830Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2291623Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381407- 361203