Jämtlanninpystykorvan pentu

Otso1

Hei!

Kysymys koskee siis 5kk ikäistä jämypentua. Meitä on kovasti varoiteltu liiasta "lenkittämisestä" alle vuoden ikäisenä.

Ongelma on se, että en oikein hahmota mikä on liikaa. Meillä on koira vapaana aina, pääsee siis itsekseen kulkemaan metsässä mielin määrin. Päivittäin ollaan kuitenkin käyty yhdessä ns. lenkillä, siis pientä lenkkiä metsässä. Nyt jo tuntuu, että koiralle ei mikään riitä!! Päivittäin leikitään, käydään kävelyllä, mutta koira vaan on energiaa täynnä! Nyt ollaan käyty jopa 2 - 3 tunnin reissuja, tämä nyt ei toki sitä tarkoita, että koko ajan kävellään, vaan ihan rauhallisesti tutkaillaan metsää & luontoa. Onko nämä parin tunnin reissut liikaa tämän ikäiselle? Hulluksi kai tuo pentu tulisi, jos ei päivittäin emännän kanssa kävelylle pääsisi :P :D

Asvaltilla / kovalla tien pohjalla ei käydä kävelemässä juuri ollenkaan, metsässä pääasiassa.

7

2756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kun pentu saa olla vapaana ja määrätä tahdin, se kyllä ilmoittaa, milloin riittää :)

    • Pystärimies

      Nyt heti justiinsa lopetat sen pennun kanssa "lenkkeilemisen" liikuntatarkoituksessa! Koska pentu on vapaana, se saa tarvitsemansa määrän liikuntaa. Jos sinä siitä meinaat eräkoiraa, etkä jotain gepsun kanssa naapuripitäjistä haettavaa kiitäjää, sinun on nyt lujasti keskityttävä siihen, että se pentu seuraa sinua ja pitää yhteyttä maastossa liikkuessa! 5 kk on jo vähän vanhaksi päässyt, mutta ei vielä kokonaan menetetty tapaus.

      Jämy on niin jalkava koira, että se ei todellakaan tarvitse mitään "lenkkeilyä". Pentu varsinkaan, kun se riehuu ja leikkii ja liikkuu, niin kuin kakaroiden tapana on... puolivuotias jämyn pentu on sellainen energiapakkaus, että sitähän sinä et väsytä millään: se vaikka järsii saappaitasi, jos et muuten juoksuta sitä tai keksi muuta tekemistä. Sille ei riitä mikään.... Valitettavasti norjanharmajien ja jämyjen jalostuksessa on panostettu liikaa riistaviettiin ja sitkeyteen:( Se on jahtipäivä pilassa, kun siinä aljetaankin ajamaan autorallia koiran kiinni saamiseksi sen sijaan, että se koira tulisi isäntänsä mukana talteen maastosta karkkohirvien jälkeen.

      Se on hyvä, että tutkailette luontoa ja metsää rauhallisesti. Panosta lisää siihen rauhallisuuteen, niin saat koirastasi hienon eräkumppanin! Juoksemalla tulee hiki - ja hirvellä kyllä kunto riittää juosta lujempaa kuin sinä ja koirasi - väijymällä ja maltilliselta seisontahaukulta tulee kaatoja :D

      • Kaatoja tulee

        Panostaminen on ainoa oikea suunta jalostuksessa.Sinulla taitaa olla mustavalkoinen kengänkiillottaja,joka ei irtaudu isännästä näkökentän(metsässä 50metriä)reunaa kauemmaksi.Niin ja istuu nuotiolla vieressäsi,kun kuunteletta jämtin haukkua.Näyttääpä jo sinulla niska punoittavan selitellessäsi koirasi olemattomia saavutuksia.


      • Pystärimies
        Kaatoja tulee kirjoitti:

        Panostaminen on ainoa oikea suunta jalostuksessa.Sinulla taitaa olla mustavalkoinen kengänkiillottaja,joka ei irtaudu isännästä näkökentän(metsässä 50metriä)reunaa kauemmaksi.Niin ja istuu nuotiolla vieressäsi,kun kuunteletta jämtin haukkua.Näyttääpä jo sinulla niska punoittavan selitellessäsi koirasi olemattomia saavutuksia.

        Jossain oikeassa erämaassa ylenpalttinen sitkeys ja laajahakuisuus ovat positiivisia ominaisuuksia, mutta näillä etelä-suomen säälittävillä tilkuilla vain ja ainoastaan riesa.

        Eipä punoita niska ;) Joskus ohimosuoni tosin on hieman tykyttänyt, kun kolmen aikaan aamuyöstä on suunnistellut gepsun ja otsalampun kanssa antamassa karkkoa hirville, että saisi koiran (jämyn) pois mettästä. Se on ihan vähällä alkaa potuttaa siinä tilanteessa, kun seuraavana aamuna pitäisi olla sekä koira että äijä terävänä ajossa ja välissä on kaikki nejlä tuntia palautua edellisestä ajosta. Mikäs siinä ei olisi kuunnella haukkua ja odotella päivän vaaleamista, että näkee ampuakin. Mutta ne on haaveita vain täällä nelostien penkassa ja maakiekaleilla, joilla on silkkaa hyvää tuuria, jos hirvi ehtii rauhoittua haukkuun ennen rajan ylistystä naapuriseurueen maille.

        Miksi muuten nimimerkki "Kaatoja tulee" halusit kommentoida kirjoittamaani silkalla ##ttuilulla? Noinko teidän jahtiporukoissa on tapana käydä nuotiokeskustelutkin? :)


      • Näkevä näkee
        Kaatoja tulee kirjoitti:

        Panostaminen on ainoa oikea suunta jalostuksessa.Sinulla taitaa olla mustavalkoinen kengänkiillottaja,joka ei irtaudu isännästä näkökentän(metsässä 50metriä)reunaa kauemmaksi.Niin ja istuu nuotiolla vieressäsi,kun kuunteletta jämtin haukkua.Näyttääpä jo sinulla niska punoittavan selitellessäsi koirasi olemattomia saavutuksia.

        Tämä taitaa olla katkeroitunut roturasisti kun mustavalkoiset pelanneet liian hyvin! Terv. Erinomaisen mustavalkoisen (Nuori kva) hakijan omistaja.


      • Kaataja1234
        Näkevä näkee kirjoitti:

        Tämä taitaa olla katkeroitunut roturasisti kun mustavalkoiset pelanneet liian hyvin! Terv. Erinomaisen mustavalkoisen (Nuori kva) hakijan omistaja.

        Nähnyt hyvin toimivaa karhukoiraa.Mielikuvituksissanne luulette niiden toimivan.
        Totuus paljastuu kyllä kun jämtin kera metsälle me´nette.


    • Anonyymi

      Jämptit riehuu ja leikkii ja juoksee sisällä ja sitä voi omalla pihalla käyttää pikkuisen leikkimässä vaikka isompien koirien häkeitten luona sitä käyttää pariminuuttia ja sitä lenkille viedä ikinä ennen kun se on yksi,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2314
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2050
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2003
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1680
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      68
      1655
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      196
      1539
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1261
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      81
      1153
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1144
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1103
    Aihe