Moi,
Mitä ohjelmia käytätte viruksia ja muita ikäviä roskia vastaan? Mitä ohjelmia suosittelette? Viruksentorjujaksi, palomuuriksi, roskien poistajaksi jne.?
Kiitoksia vastauksista ja aurinkoista kevättä.
Mitä ohjelmia käytätte viruksia ja muita ikäviä roskia vastaan? Mitä ohjelmia suosittelette? Viruksentorjujaksi, palomuuriksi, roskien poistajaksi jne.?
Kiitoksia vastauksista ja aurinkoista kevättä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kunnes tietävämmät ja taitavammat ehtivät kertoa tietonsa, tässä osoite josta sain kaiken tarpeellisen avun:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/
Sieltä minulla on Ad-Aware, Spybot ja Spywareblaster. Sen jälkeen ei ongelmia ole ollut. Lue ohjeet tarkkaan.
Tietenkin on virusohjelma ja palomuuri.
Minulla muuten samat ohjelmat ja virusten torjunnassa AVG. Ei ole ikinä tullut viruksia.. ja kone pelittää hyvin.
Niin, minulla ompi Sygate palomuurii, se pelittää kanssa.
Ilmaiset tietoturvaohjelmistot täältä:
http://groups.msn.com/FileShareFinland
(Klikkaa vasemmalla olevasta valikosta Tietoturva kohtaa)
koneeseen, sellaisen ohjeen sain itse aikanaan. Sen saa omalta operaattorilta ja ainakin minun operaattori sanoi, että ilman sitä voi tulla yllättäviä puhelinlaskuja. Ulkomaan puheluiden ja myös kotimaisten aikuisviihdenumeroiden esto, ehkä sinulla ne onkin, jos ei, niin hanki.
jooh elikkäs löytyyhän niitä virus puolelta antivirus on poistanut yhen löydetyn viruksen.
Sitten spyware puoleltalöytyy spybott mikä ei jostain syystä päivity ja sitten ad-aware ja a².
Palomuurina toimii ZoneAlarmin ilmais versio. ja käyttiksenä on 98se ja siinä kaikki mahdolliset päivitykset.