S. Grafton

booky

Vasta tänään tutustuin Graftoniin ja etsin käsiini A - alibin. On totta, että teksti tyyleineen ja sisältöineen muistuttaa Mulleria, Paretskyä tai ValDermidiä. Vanhempia Graftoneita sai vähän etsiskellä alueen kirjastoista, lukemani A oli 3.painos vuodelta 2001 Loisto-sarjan pokkarina. Oikoluku ainakaan tässä painoksessa ei ollut kovin onnistunut, kirjoitusvirheitä löytyi melkeinpä joka toiselta sivulta. Tiheämminkin. Se katkaisee lukurytmin tympeällä tavalla.

Taitaa kirjailija olla muistaakseni menossa jo aakkosten loppupuolella, T:ssä? Jos Graftonilta valitsisi viisi dekkaria, jotka lukisi, mitkä kirjaimet ne olisivat?

1

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen tykännyt

      Minä olen lukenut kaikki, A:sta alkaen, S niinkuin synti luin viimeks. En osaa kyllä suositella mitään erityisesti. Itse olen tykännyt lukea järjestyksessä koska päähenkilö ikääntyy ja "kasvaa" siinä mukana. Ehkä loppua kohti teksti muuttuu rennommaksi. Jos haluat ottaa esim. vain 5 kirjaa niin ota sitten mieluummin näitä loppupään teoksia - järjestykessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2126
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1732
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1546
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1276
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      41
      919
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      895
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      773
    Aihe