EHDOTTOMASTI EKOLOGISIN TAPA MATKUSTAA

jAPEi

Uskallan väittää että ehdottomasti ekologisin tapa matkustaa ympäri maailmaa ilman pelkoja ja suurempaa saastuttamista on istua netissä omassa kodissa -- ei paljon maksa, mutta maisemat vaihtuu!!
Aloita vaikka tästä; http://www.japei.com/kirjoitukset

3

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karolus51

      Minäkin matkustan ilman pelkoja ja suurempaa saastuttamista. Yleensä se tarkoittaa viikonloppulentoja itäisen Euroopan pääkaupunkeihin, mutta myös jokakesäisen Via Balticamatkan jonnekin Unkariin tai Puolaan asti, ennen henkilö- ja nyt jatkossa asuntoautolla. Elämme vaatimatonta elämää, kartamme keskustoja, tutustumme ihmisiin ja erityisesti bongaamme kirkkoja aina kun se on mahdollista, monen monia hääjuhlia olemme siinä sivussa seuranneet. Niin ja sitten seuraamme hyväntahtoisesti tätä ahdistuneiden maailmanparantajien suurta tuskaa, kun he huolehtivat toisten tekemisistä. Piruuttani kerran testasin hiilijalanjälkeni ja se oli pienempi kuin tuttavani, jonka ilmastosaarnoja en enää viitsi kuunnella. Hyvää matkaa siis jAPEi, nauti näkemästäsi, muut nettijuttusi saat lukea ihan itse.

    • irfnvhioausyebfw oaieyr

      Jotkut sanovat tuota addiktioksi :D

      Polkupyöräretket ovat yksi ekologisimmista tavoista, jos asialla on yleensä mitään väliä. Varsinkin ns. Visa-matkailu fillarilla, jossa ei raahata mukana ruokaa eikä telttaa, on ekologista. Asutaan hotellissa ja syödään paikallista.

      • Sirius Gandhimus

        Kannattaa myös matkustaa sydämeensä ja tutustua syvimpään olemukseen. Tämä matkailu ei varmastikkaan rasita meidän kaikkien vastuulla olevan luonnon hyvinvointia. Itämaisista uskomuksista (ks. Buddhismi, Neotraktalismi.. ) voi olla arvaamattoman paljon apua. Kannattaa muistaa silmillään katsoa myös toiseen suuntaan eli itseensä. Näin ollen voi suorittaa elämänsä matkan.

        Avartavin terveisin S. Gandhi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe