Karmasta ja asioiden oppimisesta

I'm thinking

En nyt oikein tiedä liittyykö viestini tänne, mutta en parempaakaan löytänyt.
Ongelmani on kuitenkin tämä ja aluksi vähän taustaa;

Olen luterilainen ja uskon Jumalaan, mutta en perus "luterilaisella tavalla", vaan että uskon että maailmassa tai tuolla jossain on oltava jokin meitä suurempi ja uskon myös että me ihmiset olemme täällä maailmassa oppimassa jokainen jotakin. Toisaalta minua pelottaa ajatus siitä, että esim. jos olen menneessä elämässä raiskannut jonkun, tulisin minä tässä elämässä raiskatuksi, jotta oppisin kuinka paljon se sattuu.. Vertaus oli hyvin "rankka", mutta kuitenkin (ja ei, minua ei ole raiskattu se oli vain esimerkki, eikä edes viestin pointti).

Siitä päästäänkin sitten asiaan joka minua vaivaa.. Voiko ihminen jo tässä elämässään, vaikka olisikin tehnyt väärin, niin oppia siitä ilman että se paha asia toistuisi uudelleen ja uudelleen? Olen joutunut suhteessani petetyksi ja se oli kamala tunne, jota en ikinä kenellekkään toivoisi enkä ikinä kuvitellut että voisin toista pettää koska tiedän miltä se tuntuu. Kuitenkin tapasin kerran ihmisen, joka kolahti ensi katseesta. Tuntui kuin oltaisiin aina tunnettu ja jo pieni kosketus sai valtavaa "sähköä" aikaan. Sain kuitenkin tietää hetken päästä että tämä ihminen on naimisissa (itse olin sinkku). Se oli todella ikävä tunne, sillä olin jo mennyt ihastumaan ja varsinkin kun en ikinä ollut tuntenut mtn sellaista ketään muuta kohtaan. Yritimme taistella tunteita vastaan muttemme pystyneet (minä olin vielä heikompi ja se hävettää).. suutelimme ja olimme tapaamisen jälkeen hetken aikaa tekemisissä puhelimitse, mutta sitten päätin että näin ei voi jatkua ja katkaisin välit.

Opin tästä sen,että vaikka kuinka ajattelee ettei ikinä pettäisi toista -ja ettei siihen ei voi ikinä olla mitään selitystä- niin asia ei ehkä olekkaan niin yksinkertainen. Ymmärsin myös tämän jälkeen "paremmin" sen, miksi minua oli aikanaan petetty.

Kuitenkin pelkään sitä, että koska olen mennyt suutelemaan naimisissa olevaa miestä ja haluamaan jotain mikä ei ole omaani, niin saan kärsiä tästä tulevaisuudessakin, eli siis että minua petetään taas? (itseasiassa vähän niin on käynytkin) Minä kadun tekoani ja se hävettää enemmän kuin mikään, mutta riittääkö se? Pelkään etten ikinä tule löytämään oikeaa rakkautta ja että ehkä olen tehnyt edellisessä elämässäni muille suhteissa pahoja asioita ja nyt ne kostautuu minulle niin, että itse jään aina yksin.. Onko mahdollista että jos katuu ja yrittää oppia teoistaan, että ne ei karman lailla silti tulisi takaisin uudelleen ja uudelleen?

Pitkä viesti, kiitos jos joku jaksoi lukea ja vielä vastata!

2

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen paljon miettinyt elämää ja sen tarkoitusta. Uskon, että kaikella on tarkoituksensa ja että jokaisessa asiassa, niin hyvässä kuin pahassakin, on opetuksensa. Uskon, että ns. paha saa tavalla tai toisella palkkansa ja että hyvät teot tavalla tai toisella palkitaan. Uskon myös, että tietyt asiat ovat ennalta määrättyjä, mutta voimme myös itse vaikuttaa kohtaloomme.

      Sen sijaan en usko, että joutuisit maksamaan erheestäsi (vaikkakin tietoisesta...) loppuelämäsi ajan. Se, että kadut sitä, kertoo jo sen, ettet ole pohjimmiltasi mikään paha ihminen. Sinun pitäisi vain pystyä 1) antamaan itsellesi anteeksi, 2) hyväksyä, että olet inhimillinen ihminen, joka voi tehdä (ja usein tekeekin) virheitä ja 3) uskoa siihen, että onni voi odottaa jo kulman takana (klisee, mutta tiedän, mistä puhun...).

      En tiedä, pystyinkö yhtään helpottamaan oloasi, mutta toivon sinulle joka tapauksessa valoisampaa jatkoa... :)

    • OmShantiShivaShakti

      Saattaa olla että mikäli karmana on tavata tietyt vibat ja ominaisuudet omaava henkilö, eikä tämä tietty henkilö ole sillä hetkellä vapaana, järjestyy uusi polku joka johtaa toisen henkilön luo. Tämä toinen henkilö on todennäköisesti hyvin samankaltainen kuin edellinen "menetetty mahdollisuus". Jos tämä uudet ovat hekin jostain syystä jatkuvasti varattuja , niin tällöin karmana on se että tulee kokeilla miten pitkälle suhde kantaa. Sen jälkeen tuleekin uusia haasteita, eikä elämä jää pyörimään paikoilleen.

      Pelko pois! Mielestäni ymmärrys ja oivallus elämän läksyistä on yksi suurimpia syitä miksi "rangaistuksia" karman taholta tuskin tulee. Myötätunto kaikkia osapuolia kohtaan synnyttää myötätuntoista karmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      88
      4525
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3314
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3065
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2936
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2777
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2767
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2115
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1841
    Aihe