IDC-liittimet - Standardit
Standardin luokan 1 maadoitettu sähköverkkoon pistoke käytetään Saksassa, Australiassa,...Neuvostoliiton tasavaltojen käyttää standardia Pistokeliitäntä määritelty Venäjän Standard Gost 7396...ja sulatettu pistoke kaikki yhteydet Power verkkovirtaan (mukaan lukien luokka II,...I luokka maadoitettu laitteiden pitäisi myydä pyöreä lanka-adapteri...
www.powercords.co.uk/standard.htm - 24k - Välimuistissa
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&langpair=en|fi&u=
http://www.powercords.co.uk/standard.htm&prev=/translate_s?hl=fi&q=matkailu ven%C3%A4j%C3%A4 verkkovirta a...
eli millainen liitin Venäjän seinään
shugo plug
5
1355
Vastaukset
- PekkoOriginal
"eli millainen liitin Venäjän seinään "
...tavallinen suomalainen töpseli on kyllä hyvin toiminut Neuvostoliitossa ja sittemmin Venäjän Federaatiossa.
Jos siis sähkölaitteista on kyse..... - Venäjällä
Viipurin kokemuksen mukaan siellä käytetään seuraavanlaisia pistokkeita:
Yleensä seinässä on maadoittamaton pistorasia, johon käy vain 4mm paksuilla piikeillä varustettu pistoke (Muilta mitoiltaan samanlainen, vain piikit 4mm).
Nämä pistorasiat ovat yleensä 6A sulakkeen takana, eli kuormitettavuus on 6A
Normaalissa eurooppalaisessa pistokkeessahan on 5mm paksut piikit. Ne eivät mahdu noihin venäläisiin rasioihin, ilman että suojakannen reikiä poraa tai puukolla kaivertaa n. 5mm läpimittaiseksi.
Ainakin uusimmissa huoneistoissa on pistorasiat, jotka ovat samanlaisia kuin Suomessa, sekä suojamaadoitettuja eli shuko-pistorasioita ja tavallisia.
Näissä vanhemissa rakennuksissa venäläiset ovat tehneet jatkojohtoja, joissa on se ohuemmilla piikeillä varustettu pistoke, joka käy seinään ja toisessa päässä normaali eurooppalainen pistorasia.- Don't Worry
Ja onhan Suomessa ja Euroopassakin partakoneiden, hiustenkuivaimien, radiomankkojen, latauslaitteiden ym. vastaavien "kevyen luokan" laitteiden verkkopistokkeet 4mm piikeillä, joten mitään ongelmaa ei Venäjälläkään esiinny, vaikka sattuisi Neuvostoliiton aikana rakennettuun taloon..
- akkavalta
ja sähvöviritelmiä on kyllä nähty, aika tukka pystyssä joskus niitä kahtelin vaikka olen vain tyhmä nainen...
- verissä..
akkavalta kirjoitti:
ja sähvöviritelmiä on kyllä nähty, aika tukka pystyssä joskus niitä kahtelin vaikka olen vain tyhmä nainen...
Toinen jäänne Neuvostoliiton ajasta on yletön sähkön varastelu. Ainakin Datza-alueilla tämä on yleistä, jos vain vähänkin on sähkömiehen vikaa.
Parin hehkulampun virta kulkee mittarin läpi. Suuremmat kulutuslaitteet eivät sitten turhaan pyöritä sähkömittaria. Johan siinä olis mittarin laakerit vaarassa, jos pyörittäisi! ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241546- 291393
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691217- 781194
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18952Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855