Meitä on kolme naista (vähintään) jotka ovat aikoinaan joutuneet irtisanoutumaan samasta työstä ja työpaikasta johtajan systemaattisen henkisen kiusaamisen johdosta. Viimeinen irtisanoutuminen on tapahtunut viime vuoden lopulla. Ihmettelen eikö tälläistä ihmistä saada millaan muotoa vastuuseen toiminnastaan? Hän on aiheuttanut monien vuosien kärsimykset jo niin monelle ihmiselle. Voimmeko tehdä hänestä rikosilmoituksen ja jos muut eivät vielä jaksa voinko minä sen tehdä meidän kaikkien puolesta. Olen se keskimmäinen irtisanoutunut ja siitä on kulunut nyt 7 vuotta. Mutta vasta nyt tunnen itseni riittävän vahvaksi tekemään asialle jotakin kaikkien puolesta?
rikosko?
kiusattu
2279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
a) et voi tehdä tässä tapauksessa rikosilmoitusta muusta kuin omasta puolestasi, koska kyseessä on asianomistajarikos
b) oma ilmoituksesi ei johda toimenpiteisiin, koska todennäköisimmillä rikosnimikkeillä asia taitaa olla jo vanhentunut Sinun kohdallasi
c) työsuojelupiiri on oikea osoite työpaikkakiusaamisen selvittelyssä, otapa sinne yhteyttä niin he tutkivat asiaa, ja pari vuotta nopeammin kuin poliisi; tosin pidempi kiusaaminen joka vahingoittaa terveyttä, on pahoinpitelyä ja siten poliisille(kin) kuuluva asia
d) Johtajan ja etenkin firman omistajan olleessa se "kiusaaja" on asialle julmetun paha tehdä mitään. Omapahan on firmansa ja jos haluaa olla vittumainen ääliö johtajana niin sitten on. Ei voi muuta kuin olla menemättä sinne töihin tai erota äkkiä jos on jo mennyt. Tuolla johtamisstrategialla ei menestyvää firmaa rakenneta.
Ei näille juurikaan mitään mahda. Pomo on pomo. Ovat yleensä veemäisiä ja tyhmiä öykkäreitä. Kyllä työsuojeluhenkilöstö on usein tietoinen työpaikkakiusaajista, mutta ei ole keinoja päästä näitä rokottamaan.